Christine Lagarde, az IMF vezérigazgatója azt mondta, hogy továbbra is fokozatos növekedést várnak, de a globális GDP-bővülés várhatóan szerényebb lesz a legutóbbi, júliusi előrejelzésnél. Az IMF és a Világbank együttes ülését október 12–14. között tartják Tokióban.
Júliusban az IMF a 2013. évi globális gazdaságnövekedési várakozását az áprilisi előrejelzésben szereplő 4,1-ről 3,9 százalékra csökkentette, az ideit 3,5 százalékon tartotta. Az IMF évente kétszer, tavasszal és ősszel adja közre előrejelzéseit és tanulmányait Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook – WEO) címmel, a nyári és a téli félidőben pedig részlegesen frissíti.
Christine Lagarde már júliusban is aggasztónak találta a globális gazdasági helyzetet, és felszólította a világ országait, hogy óvakodjanak a protekcionizmustól.
A vártnál kisebb növekedést valószínűsít idén a nemzetközi kereskedelmi forgalomban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főtitkára.
Az adósságválság a legnagyobb kockázat
Christine Lagarde szerint a világgazdaságra nézve a legnagyobb kockázat jelenleg az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatos bizonytalanság. Jelentős kockázatnak nevezte továbbá, hogy az Egyesült Államokban jövőre kifutnak az adócsökkentések, miközben a kormány visszafogja kiadásait.
Az IMF vezérigazgatója szerint kézzelfogható a feltörekvő országok gazdaságnövekedésének lassulása, miközben komoly aggodalmat kelt a szegény államokban az élelmiszerárak emelkedése és a nyersanyagárak kilengése. Christine Lagarde azt mondta, hogy a pénzpiacokat lelkesítették az európai vezetőknek az euróövezeti válság megoldása céljából az utóbbi időszakban hozott döntései, most azonban azt várják, hogy az intézkedéseket koordináltan végre is hajtsák.