A Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával megjelent rendelet szeptember 20-án este hat órától hatályos. A rendelet alapján a Mal esetében így a csődtörvény 65-67. paragrafusát kell alkalmazni, azaz a kormányrendelet kihirdetésétől kezdve a hitelezők csődeljárást nem kezdeményezhetnek, az ilyen kérelmet a bíróság soron kívül elutasítja. A cég MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében azt írták: a Mal Zrt. tudomásul veszi a kormány döntését, miszerint stratégiailag kiemelt vállalattá nyilvánították.
„A döntés adta lehetőséget a cég arra tudja a lehető leggyorsabban kihasználni, hogy az utolsó néhány beszállítót is meg tudjuk győzni, hogy támogassák a reorganizációs tervünket, amely biztosítaná a munkahelyek jelentős részének megtartását” – fogalmaztak.
Négy és fél év a Malnak
A közlemény szerint a bankok egyhangúlag támogatták a tervet, négy és fél év talpra állási időt biztosítottak, amelyhez a külföldi és hazai beszállítók nyolcvan százalékát is sikerült megnyerni. Példaként említették, hogy az áram és gázszolgáltató tíz számjegyű összeggel hajlandó segítséget nyújtani a reorganizáció első időszakában.
Folyamatos a vörösiszap-katasztrófában kárt szenvedett gazdálkodók kárenyhítése: augusztus 25-éig már 32 károsulttal kötötték meg a támogatási szerződést, több mint 234 millió forint értékben – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság (OKF) szóvivője.
A vörösiszap-katasztrófában átszakadt X-es iszaptározó felét július közepén fedte le a Mal Zrt., és további 7,5 hektáron mentesítette a területet.
A reorganizációs terv – amelyet a Big 4-cégek egyike auditált – megvalósításához már csak a Demján-csoporthoz tartozó gőzt szállító Bakonyi Erőmű Zrt. aláírására várnak már több mint 2 hónapja – áll a közleményben.
Jövő héten indul a per
A vádirat ismertetésével szeptember 24-én kezdődik a vörösiszap-katasztrófa ügyében indított büntetőper a Veszprémi Törvényszéken. A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörös iszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszap-ömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.