Az unióban is helytáll az új földtörvény

A vidékfejlesztési miniszter szerint a törvénytervezetbe foglalt rendelkezéseket külföldön is meg tudjuk majd védeni.

PR
2012. 10. 27. 3:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Miért vált szükségessé a napokban az Országgyűlés elé terjesztett új földtörvény megalkotása?
– Rendet kell tenni a földviszonyokban. Kormányunk ezt vállalta és teljesíti is, mégpedig a családi gazdálkodók érdekében.

– Pontosan miben is kellett rendet tenni, min szeretnének változtatni?
– Az előző jogszabályon sok szempontból már túlhaladt az élet, például nem tudta megakadályozni, hogy zsebszerződések jöjjenek létre, illetve a birtokok koncentrációját, továbbá nem segítette az agrárközéposztály kialakulását. A földügyek kapcsán fennálló komoly viták és ellentétek is a mostani földtörvényre vezethetők vissza. Emellett ki kell jelölnünk a mezőgazdasági fejlődés irányait is, ami a jelenlegi szabályozásból abszolút hiányzik. Például el kellett döntetni, hogy engedjük a gazdasági társaságok és külföldi állampolgárok földvásárlását, vagy sem, de azt is, hogy mit tekintünk kis-, illetve nagybirtoknak.

Az új magyar földtörvény lényege, hogy csak földműves vásárolhat földet Magyarországon, földműves pedig az, aki egy adott településen lakik és gazdálkodással foglalkozik, termel, jószágot tart; ez az álláspont pedig megvédhető mind bel-, mind külföldön – jelentette ki Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter szerdán az M1 Az Este című műsorában.

Font Sándor agrár-szakpolitikus a Magyar Nemzetnek korábban azt nyilatkozta: egy újonnan felálló állami hivatal előzetes engedélyére lesz szükség minden egyes termőföldbérleti és adásvételi szerződés életbelépéséhez, s miután alapszabály, hogy földet csak az eladásra kínált birtoktól legfeljebb húsz kilométerre lakó földműves vásárolhat, kizárt, hogy életbe tudnának lépni a zsebszerződések.

Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter az új földtörvény aznap megkezdődött általános parlamenti vitájáról szólva azt mondta: bár a jogszabály kapcsán „vannak viták és eltérő nézetek”, bízik benne, hogy azt végül sikerül majd konszenzussal elfogadnia az Országgyűlésnek. Az új földtörvény ugyanis a „vidék alkotmánya” lesz, mely 1100 év után kínál lehetőséget a birtokviszonyok rendezésére – tette hozzá a politikus.

– A felsorolt szempontok alapján melyek az új jogszabálytervezett főbb prioritásai?
– A magyar állam fennállása óta első ízben születhet arról döntés, hogy a termőföldet az azt megművelők vásárolhatják meg, ők a föld első számú haszonélvezői, és földbérletnél is nekik kedvezünk. Eltökélt szándékunk a családi gazdaságok megsegítése. Ezért olyan birtokpolitikát fogalmazunk meg, amely a helyben lakó családi gazdálkodók számára nyit meg új lehetőségeket. Kizárjuk a földvásárlók köréből azokat, akik nem akarnak földműveléssel foglalkozni, tehát a kül- és belföldi spekulánsokat, illetve a befektetőket. A tervezet értelmében a tulajdonos vagy a bérlő köteles lesz a termőföldet megművelni, különben az állam elrendelheti az adott birtok kényszerművelését.

– A jelenleg nemegyszer több ezer hektárt művelő gazdasági társaságokra miért nem vonatkozik a földbérlet és tulajdon térmértékének egybeszámítási kötelezettsége, ami legfeljebb 1200 hektáros terület megművelésére adna lehetőséget?
– A birtokmaximumokat úgy határoztuk meg, hogy egy magánszemély legfeljebb 1200 hektárt bérelhet, ebbe a körbe valóban nem számít bele a jogi személyek, tehát cégek esetében a saját tagjai által tulajdonolt földterület. Ennek alkotmányjogi okai vannak, hiszen azt nem lehet kizárni, hogy valaki a saját földjét saját társaságával műveltethesse. Jogos kérdés, hogy ilyenkor is legyen valamilyen birtokplafon, ám erre vonatkozóan még nem dőlt el a vita.

– Ezek az óriási területeket művelő mezőgazdasági társaságok olyan szempontból is pozitív megkülönböztetést élveznek az új jogszabály tervezetben, hogy számukra nem írják elő a helybenlakási kötelezettséget. Ez a kérdés is megoldásra vár?
– A jogi személy telephelyének is az adott településen kell lennie, amelyhez a megművelt föld tartozik. Ezalól csak az állattartók számítanak kivételnek. Nyilvánvaló, hogy a törvény a föld tényleges használóit támogatja, ugyanakkor a tulajdonosokra is figyelemmel kell lennünk. Hiszen nekik is vannak jogaik. Ez is olyan kérdés, amit el kell majd dönteni a parlamenti vita során.

A teljes interjút a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.