A Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára a Magyar Nemzet érdeklődésére elmondta: a tárca számításai szerint a kisadózók tételes adóját és a kisvállalati adót összesen félmillió vállalkozó és cég választhatja majd, az új szabályok így nagyjából nyolcszázezer munkahely megőrzését segíthetik elő. A lap Balog Ádámtól megtudta azt is, hogy – a munkahelyvédelmi akcióterv részében – a héten megszavazott két adózási forma bevezetése összesen nagyjából 140 milliárd forintot hagyhat a legálisan működő vállalkozói szféránál. A helyettes államtitkár rögzítette emellett, hogy jövőre megmarad az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), és a következő esztendőben is élnek majd az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekhó) szabályai.
Balog Ádám magyarázatként elmondta: a kormányzat az évek óta létező egyszerűsített formákat nem törli el, így hagyva meg annak lehetőségét, hogy a vállalkozók maguk dönthessenek arról, számukra melyik módozat a legkedvezőbb. Becslések szerint egyébként a jelenlegi evások kétharmadának érheti meg elhagyni az evát, és átpártolni az új adómegoldásokhoz.
Csökkenő vállalkozói terhek
Kedden Matolcsy György is arról beszélt, hogy az újonnan tervezett adóváltozások 150-200 milliárd forinttal csökkentik a vállalkozók terheit; kis intézkedések ugyan, de „könnyítenek, gyorsítanak és olcsóbbá teszik a vállalkozások életét”.
Az Egyszerű Állam Program keretében eddig 29 intézkedést hajtottak végre, amelyek közel 100 milliárd forinttal mérsékelték a vállalkozások adminisztratív költségeit.
A 10 százalékos kedvezményes kulcs kiterjesztésének és az adókedvezmények megugrásának köszönhetően 270 milliárd forint maradt a vállalkozásoknál tavaly. Az adóhatóság adatai szerint az átlagos személyijövedelemadó-teher 2011-ben átlagosan 13,7 százalék volt, 2,5 százalékponttal alacsonyabb az előző évinél.
Részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.