A lap szerdai számában a feltételeken könnyítő jogszabályváltozással magyarázzák, hogy ugrásszerűen nőtt a felkínált lakások száma júliushoz képest, amikor még csak nyolc lakást vásárolt meg az eszközkezelő. A jelenlegi állapot szerint az eddig felajánlott ingatlanok átlagos szerződéskori értéke 6,8 millió forint, az eszközkezelő ennek a felét fizette ki értük.
A feltételezések szerint a jelenleginél jóval több nehéz helyzetben lévő jelzáloghiteles szeretne élni a lehetőséggel, hogy az eszközkezelő megvásárolja az ingatlanukat, és ők bérlőként a hitel felvétele kori forgalmi érték 1,5 százalékát kitevő éves bérleti díjért élhessenek tovább lakásukban. A jogosultak számát 25 ezer körülire becsülik, 2014-ig ennyi ingatlant terveztek megvásárolni.
Lehetetlen érvényesíteni
A kereskedelmi bankoknál eddig a jogosult devizahitelesek 20-30 százaléka élt az árfolyamgát lehetőségével, a pénzintézetek készülnek a nagyobb rohamra az év vége felé, és arra számítanak, hogy az ügyfelek 50-60 százaléka él a lehetőséggel.
Hiába egyre nagyobb az érdeklődés az árfolyamgát iránt, egyes bankoknál szinte lehetetlen érvényesíteni – derül ki a Hír TV Panaszkönyv című műsorából. A Hír TV Panaszkönyv című műsorának a pénzintézet egyik ügyfele arról számolt be, hogyan utasították el árfolyamgát-kérelmét.
Több száz millió forint maradt a családoknál
Eddig összesen mintegy negyedmillió devizahiteles helyzetén segített a kormány, több száz millió forint maradt a családoknál, azoknak pedig, akiknek továbbra is nehézséget jelent jelzáloghitelük törlesztése, rendelkezésükre áll az árfolyamgát rendszere, valamint a Nemzeti Eszközkezelő általi segítség – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium szeptember elején.
Az árfolyamgát a lakás-takarékpénztári szerződések számát is növelheti. A pénztárak 2013-tól várnak fellendülést.