Kovács: Menedzselhető az államadósság

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke szerint megvan a lehetőség arra, hogy a magyar gazdasági növekedésben trendforduló következzen be.

NT
2012. 11. 27. 14:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kovács Árpád, aki a Magyar Közgazdasági Társaság elnöki tisztét is betölti, ezt kedden Budapesten mondta a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége (GTTSZ) közgyűlésén, hozzátéve: ezzel együtt a magyarországi növekedési potenciál alatta marad a többi visegrádi ország növekedési lehetőségének.

Kiemelte, az államadósság jelentős terhekkel ugyan, de menedzselhető, ehhez nincs szükség a jegybank devizatartalékának igénybevételére sem. A KT elnöke szerint – mint ahogyan azt a Lánchíd Rádióban is elmondta – az alacsony hiány hazánk érdekét is szolgálja, az elmúlt években ugyanis nem volt meg az egyensúly, de az eladósodás politikája fenntarthatatlan.

3 százalék alatt tartható a hiány

Kovács kifejtette: a magyar gazdaság sérülékenységének egyik legfőbb oka az, hogy magas az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, különösen a velünk versenytárs közép-kelet-európai országokat nézve. Ezekkel az államokkal, így Észtországgal, Lettországgal, Litvániával, Lengyelországgal, Csehországgal, Szlovákiával, Szlovéniával, Romániával és Bulgáriával nagyjából együtt fejlődtünk a 2000-es évek elején, 2006 óta azonban megkezdődött a magyar gazdaság leszakadása, például az államháztartási hiány megugrott a többi állam deficitjéhez képest. 2009 óta ugyan a költségvetés elsődleges hiánya többletet mutat, az államadósság kamatterhe azonban negatívba viszi át az államháztartás egyenlegét az egyes években – mutatott rá.

Az államháztartási hiány jövőre a kormány tervezett intézkedéseivel 3 százalék alatt tartható, ez az államadósság további csökkentése miatt is fontos – hangsúlyozta a KT elnöke. Mint mondta: a magyar kormányokat tekintve megállapítható, hogy akkor fordulnak a nemzetközi intézményekhez hitelért, ha a piaci feltételű hitelek és a nemzetközi pénzintézetek kölcsöneinek kamata között 6 százalékpont a különbség, ez egyfajta "22-es csapdájának" is tekinthető. Ez igaz volt 2008 őszére, és tavaly novemberre is - fűzte hozzá. Hangsúlyozta: a magyar államadósság most finanszírozható, nincs sürgető piaci nyomás a megállapodásra a nemzetközi intézményekkel.

A sáv aljára várható

Kovács a Szegedi Tudományegyetem Európa-tanulmányok Központja és a Europe Direct által szervezett Válságkezelési modellek az Európai Unióban című konferencián múlt csütörtökön arról beszélt: Magyarország gazdasági mutatói a visegrádi országok és az újonnan csatlakozott uniós tagállamok trendjébe simulnak, ellentétben a dél-európai országok egyre meredekebb visszaesésével.

A professzor akkor azt is kiemelte, a csatlakozó országcsoport növekedési kilátásai a 0–5 százalékos sávban mozognak, és a költségvetési hiány is 0 és 5 százalék között változik, GDP-arányosan. A szakember úgy látja, a magyar gazdaság növekedése inkább a sáv aljára várható, míg idén és jövőre – köszönhetően a kiigazító lépéseknek – úgy tűnik, tartható a 3 százalék alatti hiány.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.