A VM parlamenti államtitkára a megbeszélés után újságíróknak elmondta: az egyeztetés legfontosabb üzenete az, hogy a Gyulai Húskombinátot „bankszerű eszközökkel” nem lehet megmenteni, mert a kereskedelmi bankok felszámolás alatt lévő cégnek nem biztosítanak olyan forrásokat, amelyek a működést fenntarthatóvá teszik. Véleménye szerint a Gyulai Húskombinát mostani helyzetéért egyértelműen a tulajdonosi kört és menedzsmentet terheli a felelősség. A vidékfejlesztési tárca továbbra is elkötelezett a dél-alföldi húsüzem, és így a dolgozók munkahelyeinek megmentése ügyében – tette hozzá.
Miért nem a tulajdonosoknál demonstrálnak?
Budai Gyula megjegyezte: a Gyulai Húskombinát helyzetéről megjelent sajtóinformációkban eddig csak a kormány és a VM felelősségét emlegették, a tulajdonosi körét és a menedzsmentét nem. Ezért furcsállja, hogy a Húsipari Dolgozók Szakszervezete (HDSZ) a fővárosban kíván demonstrálni a dolgozókért, nem pedig Nádudvaron, ahol a tulajdonosok találhatók. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az uniós és a magyar szabályok betartásával egyet tehet: igyekszik a cég megmentését segíteni. A cél a működőképesség fenntartása. Azonban a húsüzem hatékonyságát növelni kell, ez pedig nem képzelhető el a mostani létszámmal – mondta.
Az egyeztetésre meghívták Kovács Józsefet (Fidesz), a térség országgyűlési képviselőjét, valamint Görgényi Ernőt (Fidesz), Gyula polgármesterét. Részt vett a megbeszélésen Sáray Éva, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) alelnöke, Borbélyné Balogh Zsuzsanna, a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. ügyvezetője, valamint Urbán Zoltán, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) vezérigazgató-helyettese is.
Mindent megtettek a Gyulai Húskombinátért
Budai Gyula leszögezte: mind a város vezetése, mind a térség országgyűlési képviselője, mind pedig a kormány mindent megtett azért, hogy a Gyulai Húskombinát ne kerüljön a mostani helyzetbe. A kormányzati intézkedésekről szólva az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kabinet stratégiailag kiemelt vállalattá nyilvánította a Gyulai Húskombinátot. Ennek köszönhetően a cégnél a felszámolási eljárás megkezdése után még 60 napig a működést fenn kellett tartani, és ezért született döntés soron kívüli kormányzati intézkedések meghozatalára is. Emellett igyekeztek a húskombinátnak kapacitáslekötő megrendeléseket szerezni, amivel biztosítható lett volna a működőképesség, ha az egyik hitelező bank ez elé nem gördít akadályt.
Kovács József és Görgényi Ernő is hangsúlyozta, hogy mindent megtesznek a gyulai húsüzem megmentéséért. Gyula polgármestere kiemelte: továbbra is érzékelik a kormány támogató szándékát. A húskombinát megmentéséhez – azaz a termelés finanszírozásának fenntartásához – azonban 700 millió forintra lenne szükség. A vállalatot át kellene szervezni, mert az utóbbi években a veszteség éves szinten elérte a 600 millió forintot. Ebből az üzemi veszteség 250-300 millió forintot tett ki.
Minisztériumi elégedetlenség és létszámleépítés
Elégedetlen a Gyulai Húskombinát felszámolási eljárásával és a munkavállalók elbocsátásával a Vidékfejlesztési Minisztérium, ezért Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kedden felkérte Budait, hogy haladéktalanul kezdjen tárgyalásokat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) vezetésével a húskombinátról – közölte a szaktárca kedden.
Noha november 16-án Budai Gyula Békésen még azt mondta, hogy a Gyulai Húskombinát kedvezőbb helyzetben van, mint Kapuvár, ésszerűbb gazdálkodással és a márkatermékek megőrzésével az üzem működtethető, Máté Istvánné, a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. megbízott felszámolója hétfőn 300 embert érintő csoportos létszámleépítést jelentett be. Az MTI-nek azt mondta: irracionális háromszáz embert állásidőn tartani a Gyulai Húskombinátban; a pénz elfogyott, és a folyamatos termelésre belátható időn belül kevés az esély.
Húsüzemi kálvária
November közepén kezdődtek az elbocsátások a Gyulai Húskombinátnál – a Népszabadságnak a felszámoló akkor megerősítette, hogy 29 embernek mondtak fel. A Gyulai Húskombinát számláit október elején zárolták. A cég 2009 óta termel veszteségesen, működését eddig a Nagisz Zrt. mint főtulajdonos segítette azzal, hogy pénzeket csoportosított át a húsipari társasághoz. A Hússzövetség elnöke, Éder Tamás szerint sok a nehéz helyzetben lévő üzem. Október 15-én még a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. azt közölte, hogy nem tervezi a húskombinát teljes leállítását a felszámolásban sem.