Az egyensúlyra figyeltek az adórendszer átalakításánál

Az adórendszer átalakítása során az elmúlt két évben folyamatosan szem előtt tartották a költségvetési egyensúlyt, s olyan adókat emeltek, amelyek növelésével a legkevesebbet ártanak a gazdaságnak.

WA
2012. 12. 05. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Ádám a KPMG nemzetközi tanácsadó cég adókonferenciáján hangsúlyozta: az adórendszer szerkezetében véglegesnek tekinthető, innentől kezdve már lényeges változás nem várható, de ha lehetőséget látnak az összadózás csökkentésére, továbbra is a munkát, jövedelmet terhelő adót szeretnék mérsékelni.

Az adócentralizációról szólva kifejtette: az elvonás mértéke az elmúlt hét-nyolc évben meglehetősen változékony képet mutatott. 2005–2006-ban alig haladta meg a 38 százalékot, 2007–2009 között az szja-módosítások miatt volt egy jelentős megugrás, majd 2010-ben az előző és a jelenlegi kormány ismét csökkentette azt.

Gazdagabb ország, több adó

A helyettes államtitkár szerint a jelenlegi kormány 36-37 százalék körüli elvonási szintet próbált elérni, amit egészséges, a magyar gazdaság méretének, fejlettségének megfelelő szintnek gondoltak, a realitások azonban ezt nem tették lehetővé. A legfontosabb most a pénzügyi stabilitás megőrzése, és ezt a 39 százalék körüli GDP-arányos elvonás biztosítja – mondta.

Hozzátette: jellemzően minél gazdagabb egy ország, annál több adót von el, Svédországban, Dániában például 46-47 százalék a GDP-arányos elvonás, míg Bulgáriában 29 százalék. Persze vannak kivételek, mint például az Egyesült Államok, amely gazdag ország, mégis alacsony a GDP-arányos elvonás. Magyarország a régiós versenytársakkal egy csoportban van, de kissé magasabb az elvonás szintje, elsősorban a magas államadósság miatt – jelezte.

A munkát terhelő adók súlya évek óta csökken

A magyar adószerkezetben a munkát terhelő adók súlya évek óta csökken, a fogyasztási, forgalmi és vagyoni típusúaké pedig növekszik, az utóbbiaké 2013-ban meg is haladja az előbbiekét. A legnagyobb problémát a bérek nem megfelelő módon történő kifizetése, az árbevétel be nem vallása jelenti, ami miatt elsősorban a magas adóterheket okolják.

Balog Ádám szerint a kisvállalatok helyzetét jelentősen könnyíti majd a kisadózók tételes adója (kata) és a kisvállalati adó (kiva). Ezúttal is megerősítette, hogy a kiva esetében módosítások várhatók, mert a visszajelzések szerint az átlépést gátolják azok a szabályok, amelyek a TAO lezárásakor életben vannak.

Hatékonyabb adóbeszedés

Az adóbeszedés hatékonyságának növelésében a csalások és a bevételeltitkolás visszaszorítására fókuszálnak, ennek érdekében bővítik az ellenőrzési eszköztárat. Példaként egyebek mellett a pénztárgépek adóhatósággal való összekötését, a fordított áfa kiterjesztését, a készpénzes fizetés visszaszorítását említette. Szélesítik az adóalapot is (például a veszteségelhatárolás, a kafetéria, az adójóváírás szabályainak megváltoztatásával).

A válságadókat januártól kivezetik, a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében azonban megadóztatnak egyes piaci erőfölénnyel rendelkező vállalatokat (energia-, telekom- és pénzügyi szektor). Emelkednek az egészségre, környezetre káros termékek után fizetett adók is (a dohánytermékek és az alkohol jövedéki adója, a népegészségügyi adó).

Adóváltozások

Az NGM a jövő évre javasolt adóváltozások kapcsán november 27-én közölte, azok célja az arányos, egykulcsos szja-rendszer megszilárdítása, a költségvetési helyzet stabilizálása a GDP-arányos államadósság tartósan csökkenő pályájának biztosítása mellett, az illetékkulcsrendszer átalakítása. Emellett a kormány fontosnak tartja az adózói adminisztrációs terhek, az adó- és vámhatósági adminisztráció csökkentését, az adómorál erősítését, az adónorma hatékonyságának javítását, illetve a jogalkalmazás során felmerült problémák orvoslását.

Az NGM akkor azt is kiemelte: fontos, hogy a 2013-as adóváltozásokat minél szélesebb körben megismerjék a Magyarországon adózni kívánó magánszemélyek és vállalkozások, ennek érdekében a kormány a november 19-én és 20-án megszavazott adóváltozások áttekintéséhez összeállítást készített, amely a Kormany.hu oldalon érhető el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.