Több citybeli elemző ugyanakkor azt is valószínűsíti, hogy 2013 elején szünet következhet az MNB enyhítő ciklusában. A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó piaci elemzői szerint az előző kamatdöntő ülésről kiadott közlemény nem jelzett változást a testület alapállásában, vagyis nyitva hagyta a további kamatcsökkentések lehetőségét addig, amíg a kockázati környezet kedvező marad.
Stabilitás, csökkenés
A ház szerint így, ha a hét elején is stabil lesz a szuverén magyar törlesztésleállásra kínált piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama – az országkockázat megítélésének egyik fő mérőszáma – és a forint sem inog meg, akkor bizonyosra vehető, hogy az MNB kedden negyed százalékponttal, 5,75 százalékra csökkenti alapkamatát.
A bank utoljára tavaly decemberben emelte alapkamatát – a kéthetes jegybanki kötvény-kibocsátáskori hozamát – 7,00 százalékra 6,50 százalékról, majd idén augusztusban enyhítésbe kezdett, és a novemberi egyvégtében a negyedik 0,25 százalékpontos csökkentés volt.
A magyar CDS-középárfolyamok az idei éves mélypont közelében vannak Londonban. Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató csoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szerint a magyar CDS-árazás 285 bázispont környékén mozgott a pénteki késői londoni jegyzésben az irányadó ötéves államkötvény-lejáratra.
Folyamatos kamatcsökkentés
A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa 25 bázisponttal, 6 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi kamatdöntő ülésén. Az elemzők többsége 25 bázispontos monetáris enyhítést várt azt követően, hogy októberben már a harmadik egymást követő alkalommal csökkentette 0,25 százalékponttal az alapkamatot a monetáris tanács. A testület négy külső tagja szavazott a kamatvágásra a testület legutóbbi három kamatdöntő ülésén.
Az alapkamat legutóbb 2011. január 25-étől november 30-áig állt 6 százalékon, ennél alacsonyabb szintre 2010. február és 2011. január 25. között került a kamat.
Korábban az MNO beszámolt róla, hogy az MNB alapkamata öt százalék alá is süllyedhet, ha olyan új elnök kerül majd a szervezet élére, akit a piac kedvezően fogad. Ha a piacot „nagyon pozitív meglepetés” éri egy magasan képzett és függetlennek elismert közgazdász kinevezésével, akkor a Bank of America Merrill Lynch elemzői szerint lehetőség nyílhat arra, hogy a jegybank 4 százalékig csökkentse alapkamatát.
Egyensúly
Magyarországon az alapkamat egyensúlyi szintje 4,5–5 százalék között van, ez az a szint, amely ugyanannyira támogatja a növekedést, mint amennyire kordában tartja az inflációt – mondta Gerhardt Ferenc, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsának külső tagja a Bloomberg üzleti hírportálnak adott interjúban.
Az MNB további óvatos, az inflációs nyomást nem fokozó alapkamat-csökkentésekkel tudná kimozdítani a recesszióból a gazdaságot – nyilatkozta korábban a monetáris tanács két külső tagja, Bártfai-Mager Andrea és Gerhardt Ferenc a Dow Jones hírügynökségnek adott közös interjúban.