A helyi és térségi jelentőségű vízvédelmi rendszerek fejlesztésére Devecser és Kolontár közös konzorciuma pályázott, a beruházáshoz 100 százalékos támogatást nyertek el.
A projekt alapvető célja az ipari katasztrófa sújtotta Kolontáron és Devecseren a szükséges vízelvezető művek kiépítése, amelyek biztosítják a területről a bel- és csapadékvizek ártalommentes továbbjutását. Az érintett településrészeken a vízelvezetők jelenleg nagyrészt elégtelen kapacitásúak, és a műszaki állapotuk is erősen leromlott – áll a közleményben. Beavatkozás nélkül Devecseren a kastélyparkban keletkezett tó egy-két éven belül az élővíztől független volta miatt elláposodna, és a kastélypark egy jelentős részét mocsaras, lápos terület borítaná.
Befejezte az iszapömléskor átszakadt huszonöt hektáros X. számú tározó lefedését a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. – közölte a Veszprémi Bányakapitányság vezetője kedden.
Iszapömlés
A Mal Zrt. Ajka melletti X-es tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – az ügyben indult büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.
A közlemény kiemeli, hogy a helyzetet tovább súlyosbította a 2010. október 4-ei vörösiszap-katasztrófa: az akkor megépített védművek – árkok, védőtöltések, műtárgyak – jelenleg is megtalálhatók a területen, de ezek a csapadékvizek természetes lefolyását, befogadóba vezetését módosították, illetve megakadályozzák. A belvíz elfolyását a kármentesítés során az elöntött területekről a vörösiszappal együtt eltávolított 30-50 centiméter vastagságú termőréteg is jelentősen módosította.
A beruházás során felújítják Kolontáron és Devecser egy részén a csapadékvíz-elvezető rendszert. Új vízelvezető árkot alakítanak ki, mert a kiépült katasztrófavédelmi gát miatt Kolontár csapadékvizeit nem lehet közvetlenül a Torna-patakba vezetni. Az új elvezető árok a Malom-árok lesz, melyet a két település között felújítanak. A Malom-árkot összekötik majd a kastélypark tavával, amely ezáltal tározóként fog működni – áll a közleményben.