Megállapodtak: nő a minimálbér reálértéke

Megállapodás született a jövő évi minimálbérről és garantált bérminimumról, így 2007 óta először nőhet a minimálbér és a garantált bérminimum reálértéke.

GB
2012. 12. 13. 17:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Czomba Sándor kifejtette, a minimálbér a felek megállapodása alapján jövőre az idei 93 000-ról 98 000 forintra nő – ez csaknem 5,4 százalékos növekedés –, a szakmunkás-minimálbér 108 ezerről 114 ezer forintra emelkedik, 5,6 százalékkal. Figyelembe véve, hogy a 2013-ra várt infláció 5,2 százalék, elmondható, hogy 2007 óta először nő a legkisebb bérek reálértéke – hangsúlyozta az államtitkár.

Emlékezetett: a kormánynak a minimálbér kihirdetése előtt konzultációs kötelezettsége van a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanáccsal. A hétfői NGTT-ülésre a szociális partnerekkel elfogadott előterjesztéssel megy a kormány – mondta Czomba Sándor.

2013 közepéig a kormány viseli a minimálbér-emelés terheit

A kabinet, a szakszervezetek és a munkaadók között született megállapodás alapján a kormány tizenegy nehéz helyzetben lévő ágazatban fél évig átvállalja minimálbér- és a szakmunkásminimálbér-emelés által okozott többletbérköltséget és az arra eső járulékköltséget is – mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Ez a kormány által az oldalak rendelkezésére bocsátott számítások szerint maximum 10 milliárd forint költségvetési forrást igényel – jelentette ki.

Rolek Ferenc közölte, hogy az érintett 11 ágazatban 256 ezer munkavállaló dolgozik, közülük a kiskereskedelemben 90 ezer, az építőipar két érintett ágában – a speciális szaképítésben és az épületek építése terén – 40 ezer, az élelmiszergyártásban 30 ezer dolgozó bérét érinti az intézkedés. Ezen négy ágazat mellett a textil-, a ruha- és a bőriparban, a fafeldolgozásban, a bútorgyártásban, valamint a szálláshely-szolgáltatásban és a vendéglátásban segítené a kormány a béremelést.

Az MGYOSZ alelnöke felhívta a figyelmet arra, hogy bár jövőre fél évig átvállalja a kormány a béremelés terheit, vagyis a nehéz helyzetben lévő ágazatokban működő cégek bérköltsége csak 2,6 százalékkal emelkedik, a jövő évi béremelésnek tovagyűrűző hatásai vannak, mivel 2014-ben már teljesen a cégeknek kell viselniük a terheket. Ezt a 2014-es minimálbér-tárgyalásoknál majd figyelembe kell venni – hangsúlyozta.

Csökkentik a villany és a gáz árát

Fónagy János államtitkár vezetésével négytagú bizottságot hozott létre a kormány a gáz-, az áram- és a távhőárak tízszázalékos csökkentésének nyomon követése érdekében. A szerdai kormányülésen megszületett a döntés a rezsidíjcsökkenésről, ennek köszönhetően másfél havi villany- és gázár marad az emberek zsebében.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár múlt héten csütörtökön jelentette be azt a kormánydöntést, hogy a lakossági gáz és áram ára 10 százalékkal csökken – határidőnek 2013. január 1-jét jelölte meg. A kormány múlt szerdai ülésén felkérte a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, hogy dolgozza ki a villany- és a gázár tízszázalékos csökkentésének feltételeit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.