Technikai recesszióban az euróövezet

Az euróövezet 17 tagországában 0,1 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest – közölte az Eurostat.

PR
2012. 12. 06. 13:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egy évvel korábbihoz képest az euróövezetben 0,6 százalékkal, az EU-ban pedig 0,4 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék. Az euróövezet GDP-je már két egymást követő negyedévben csökkent, ami azt jelenti, hogy az eurózóna – 2009 óta másodszor – technikai recesszióba került. Az övezet GDP-je a második negyedévben 0,2 százalékkal esett.

Az előző negyedévhez képest a legnagyobb mértékben, 1,1 százalékkal Hollandiában hanyatlott a gazdaság. A további sorrend: Portugália (–0,8 százalék), Szlovénia (–0,6 százalék) Ciprus és Románia (–0,5), Spanyolország és Csehország (–0,3), Olaszország (–0,2). Ausztriában 0,1 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Görögországból nem érkezett adat.

Az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb előrejelzései szerint jövőre sem várható jelentős gazdasági növekedés az euróövezetben. Az EKB stábja által készített előrejelzés szerint az idén 0,4-0,6 százalékkal esik vissza az euróövezeti gazdaság. Jövőre az euróövezeti GDP volumenváltozása 0,9 százalékos visszaesés és 0,3 százalékos növekedés között alakulhat. Az EKB számításai szerint 2014-ben 0,2-2,2 százalék között növekedés várható - közölte Mario Draghi, a szervezet elnöke. A friss előrejelzés szerint az euróövezeti fogyasztói árak az idén átlagosan 2,5 százalékkal, jövőre 1,1-2,1 százalékkal, 2014-ben pedig 0,6-2,2 százalékkal emelkedhetnek. Mind a növekedési, mind az inflációs kilátások alacsonyabbak a legutóbbi, szeptemberben közölt számoknál.

Görög, portugál csúcs

Az Eurostat által közzétett adatok szerint a magyar GDP negyedéves szinten 0,2 százalékkal, éves összehasonlításban 1,6 százalékkal zsugorodott a harmadik negyedévben. A második negyedévben még 0,4 és 1,4 százalékkal csökkent a magyar gazdaság kibocsátása.

Az Európai Unióban a múlt év harmadik negyedéhez képest a legnagyobb, 7,2 százalékos visszaesést Görögország szenvedte el, majd Portugália (–3,4 százalék), Szlovénia (–2,9 százalék), Olaszország (–2,4), Ciprus (–2,3) és Spanyolország (–1,6) következik. Csehországban 1,5 százalékkal, Hollandiában 1,4 százalékkal, Finnországban 1,1 százalékkal, Romániában pedig 0,8 százalékkal maradt el a GDP az egy évvel korábbi értékétől.

A legnagyobb növekedést az előző negyedévvel összevetve 1,7-1,7 százalékkal Észtország és Lettország mutatta fel. A múlt év harmadik negyedéhez képest leggyorsabb ütemben, 5,3 százalékkal Lettországban nőtt a a GDP, majd 3,4 százalékkal Észtország és 3,3 százalékkal Litvánia következik. Szlovákiában 2,5 százalékkal, Lengyelországban pedig 1,9 százalékkal nőtt éves szinten a bruttó hazai termék.

A háztartások fogyasztása, beruházások, kivitel

A GDP-adatok komponenseit tekintve a háztartások fogyasztása az euróövezetben stagnált, míg az Európai Unió egészében 0,1 százalékkal nőtt a második negyedévhez képest, amikor 0,4, illetve 0,3 százalékkal esett vissza a lakossági fogyasztás. A bruttó beruházások az euróövezetben 0,7 százalékkal, az EU-ban 0,6 százalékkal csökkentek, kisebb ütemben az előző negyedévi 1,8, illetve 1,7 százalékos visszaesésnél. A kivitel mind a 17-ek, mind a 27-ek országaiban összesen 0,9 százalékkal bővült negyedéves szinten, míg a behozatal az euróövezetben 0,2, az unióban 0,1 százalékkal nőtt.

Éves összehasonlításban a háztartási fogyasztás az euróövezetben 1,3, az unióban 0,7 százalékkal esett vissza a harmadik negyedévben, a második negyedévi 1,0 és 0,6 százalékos visszaesést követően. A beruházások a közös valuta térségében 4,2 százalékkal, az egységes piacon 3,2 százalékkal csökkentek az előző negyedévi 3,8 és 2,6 százalékos visszaesést követően. Az euróövezeti kivitel 2,9, az uniós kivitel pedig 2,7 százalékkal volt magasabb július–szeptemberben az egy évvel korábbinál. A kivitel ugyanakkor éves összehasonlításban az euróövezetben 0,9, az EU-ban 0,3 százalékkal esett vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.