Az ÁKK az előző aukción emelte a február óta megszokott 45 milliárd forintról 50 milliárd forintra a kéthetente rendezett aukción felkínált mennyiséget. Erre majdnem ötszörös, 245,823 milliárd forintnyi ajánlat érkezett, szemben a november 22-i 179,104 milliárd forinttal.
A magas túljegyzésre az ÁKK a meghirdetettnél 25 milliárd forinttal nagyobb összegben, 75 milliárd forintért értékesítette a D131113 jelű, 2013. november 13-án lejáró diszkont kincstárjegyet, a hozam így is csökkent.
Legutóbb 20 milliárddal emelték meg az értékesítést
Az előző aukción az ÁKK az értékesítést 20 milliárd forinttal emelte meg, és szintén hozamcsökkenéssel adott el a papírból. A mostani aukción az előzőnél 12 bázisponttal alacsonyabb, 5,81 százalékos átlaghozam alakult ki. Ez 7 bázisponttal alacsonyabb az ugyanerre a sorozatra a másodpiacon szerdán kialakult 5,88 százalékos referenciahozamnál.
A minden második 12 hónapos dkj-aukción piacra vitt ötéves, változó kamatozású kötvényt az előző aukciónál valamivel kisebb, de így is közel három és félszeres túljegyzés fogadta.
Így az ÁKK ismét 7,5 milliárd forintnyit adott el a 2015. december 22-én lejáró kötvényből a meghirdetett 5 milliárd forint helyett, ennek ellenére a papír az előző aukcióénál 7 bázisponttal magasabb áron, a névérték 97,65 százalékán kelt el.
Népszerű az államkötvény
Mint a cukrot, úgy viszi az eurókötvényeket a magyar lakosság. A Pemák kibocsátása csökkenti hazánk devizakitettségét, és növeli a megtakarításokat. A jelek szerint a rekordméretű novemberi ÁKK-aukció csak az első lépés volt afelé, hogy Magyarország saját piacáról finanszírozza államadósságát.
Giró-Szász András kormányszóvivő korábban úgy fogalmazott, a siker egyértelmű, és a makroszámokból is világosan látszik, hogy a piac bízik a magyar államban és a magyar gazdaságban. Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács (KT) elnöke szerint megvan a lehetőség arra, hogy a magyar gazdasági növekedésben trendforduló következzen be a jövő évtől, a gazdaság 0–2, 0–3 százalékos sávban bővülhet a következő években.