A minisztérium a KSH adataira hivatkozva közleményében azt írta: a 15–74 év közötti foglalkoztatottak létszáma 58 ezer fővel emelkedett az egy évvel ezelőtti 3,851 millióról 3,909 millió főre, így a foglalkoztatási ráta 51,1 százalékra nőtt a 2011 hasonló időszakában elért 50,2 százalékról.
Kedvező trendek
A 15–64 éveseket tekintve az adatok hasonlóan kedvező trendeket tükröznek, mint a 15–74 éves korosztályban: a foglalkoztatottak száma az egy évvel ezelőtti 3,815 millióról 3,874 millióra, csaknem 58,5 ezer fővel bővült, 57,8 százalékra emelve a korcsoport foglalkoztatási rátáját a 2011-es 56,5 százalékról.
A 15–74 éves korcsoportban 1,5 százalékkal bővült a foglalkoztatottak száma (év/év), így e korcsoport foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakában mért 50,2-ről 51,1 százalékra, vagyis 0,9 százalékponttal emelkedett.
Többen dolgoznak, emelkedik a minimálbér
A hivatalos adatok szerint 160 ezerrel dolgoznak többen, mint a kormányváltás idején. A közfoglalkoztatásnak köszönhetően 2012-ben több mint 280 ezren kaptak munkát, idén pedig több mint 150 milliárd forint áll rendelkezésre erre a célra. Januártól a közfoglalkoztatásért járó havibér teljes munkaidő esetében 75 500 és 96 800 forint között alakul. Hazánkban hat éve tartó negatív trend szakadt meg azzal, hogy 2013-tól emelkedik a minimálbér összege.
2012 lépései
Munkahelyvédelem, adókedvezmények, beruházásbővítés – sokat hallottuk ezeket a fogalmakat 2012-ben. A kormány munkahelyvédelmi akciótervet hirdetett, majd több nagy céggel stratégiai megállapodásokat kötött, mindezt azért, hogy tovább emelkedjen a foglalkoztatás és bekövetkezhessen a várt gazdaságpolitikai fordulat – olvassa el az MNO összefoglalóját.
Mindkét nem esetében javulás figyelhető meg
A 15–64 éves korosztályban a ráta 1,4 százalékpontos emelkedése volt megfigyelhető. A foglalkoztatás nemek szerinti alakulását tekintve az tapasztalható, hogy mindkét nem esetében javultak a mutatók. A 15–64 év közötti férfiak foglalkoztatási rátája az előző év azonos időszakához képest 1,4 százalékponttal, 63,4 százalékra nőtt, míg a nők rátája 1,3 százalékpontos emelkedést mutatott, és 52,4 százalékon áll.
Az NGM kiemelte, hogy mind a férfi-, mind a női foglalkoztatási mutatók javultak, ráadásul a foglalkoztatási ráta mindegyik iskolai végzettségi kategóriában (legfeljebb alapfok, középfok érettségi nélkül, középfok érettségivel, felsőfok) javult, és korcsoportos bontásban a 60–64 éves korosztályon kívül minden korcsoportban emelkedett a foglalkoztatottságot jelző hányados.
A hátrányos helyzetű régiók is produkáltak
A foglalkoztatási rátákat tekintve regionális bontásban a hátrányos helyzetű régiókban – például az Észak-Alföldön, Észak-Magyarországon – is sikerült növekedést elérni. A folyamatosan bővülő foglalkoztatottság köszönhető a kormányzat munkavállalást, munkahelyteremtést ösztönző adórendszerének, ezt tovább javíthatja a munkahelyvédelmi akcióterv – hívta fel a figyelmet a tárca.
A kedvezőtlen európai makrogazdasági környezet ellenére a kormányzat tartja magát egyik prioritásához, és további intézkedéseket kíván tenni a foglalkoztatottsági szint emelése érdekében. Egyebek mellett a szabad vállalkozási zónák létrehozása a kifejezetten hátrányos helyzetben lévő településeken segítheti majd a munkahelyteremtést – írták.
Nem változott a munkanélküliségi ráta
A KSH kedden munkanélküliségi adatokat közölt, ezek alapján tavaly a negyedik negyedévben a munkanélküliek létszáma 468 ezer fő volt, ami 10,7 százalékos munkanélküliségi rátát eredményezett, ez megegyezik az egy évvel korábbi mutatóval.
A munkanélküliek létszáma 468 ezer fő volt 2012 negyedik negyedévében, 9 ezerrel, 2,0 százalékkal több, mint 2011 azonos időszakában; a sokaságra vonatkozó munkanélküliségi ráta 10,7 százalékos értéke megegyezett az egy évvel korábbival. A KSH megjegyzi, a változások a mintavételi hibahatáron belül maradtak.
2012. október–decemberben a 15–74 éves munkanélküli férfiak száma 255 ezer fő volt, 12 ezerrel több az egy évvel korábbinál, munkanélküliségi rátájuk pedig 10,8 százalék. A munkanélküli nők száma 213 ezer fő volt, ez lényegében megegyezik az egy évvel korábbival. Munkanélküliségi rátájuk 10,6 százalék volt, ami 0,2 százalékponttal alacsonyabb az előző év azonos időszakinál.
Biztató és reményteli fordulat
A Fidesz szerint „biztató és reményteli”, hogy Magyarország fordulatot tudott végrehajtani a foglalkoztatásban és Európa nagyon nehéz gazdasági helyzete ellenére is már 29 hónapja töretlen a foglalkoztatottak számának emelkedése – közölte a nagyobbik kormánypárt kommunikációs igazgatója. Kocsis Máté közleményében kiemelte: hónapról-hónapra egyre több magyar ember talál munkát. Magyarországon jelenleg 58 ezer emberrel több megy munkába reggelente, mint egy éve, és 160 ezerrel többen, mint a kormányváltáskor. A fideszes politikus szerint „különösen biztató”, hogy ez a folyamat egyformán kedvezően érinti a pályakezdő fiatalokat, az 50 év feletti munkavállalókat, a férfiakat és a nőket is.