A pénzügyi jogok biztosa szerint valódi versenyhelyzetben nem fordulhatna elő, hogy a pénzintézetek a társadalmi közteherviselésből eredő pluszköltségeiket ügyfeleikkel fizettetik meg. Doubravszky György vizsgálatot indít a bankolási költségek ügyében.
A biztost azért kereste meg a távirati iroda, hogy megtudja, tervezi-e vizsgálni a tranzakciós illeték alkalmazásának, továbbhárításának gyakorlatát. Válaszában jelezte: „üdvözli a Magyar Bankszövetség főtitkárának őszinteségét”, aki egy hétfő reggeli rádióműsorban kimondta, a bankok teljes egészében az ügyfelekre hárítják a tranzakciós illetéket. Doubravszky György egyúttal közölte: vizsgálatot indít annak kiderítésére, hogy a magyarországi bankolási költségek hogyan viszonyulnak az európai országokban az ügyfelek által fizetendő költségekhez.
Nem lehet új díjat bevezetni
A pénzügyi jogok biztosa felhívta a figyelmet arra, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) 2012. november 13-án kiadott, a tranzakciós illetékre vonatkozó állásfoglalása szerint a pénzügyi intézmények nem vezethetnek be új díjat vagy költséget egyoldalú, kedvezőtlen szerződésmódosítás során. A számlaszerződés teljes időtartamára kizárólag olyan díjat vagy költséget lehet tehát érvényesíteni, amely az eredetileg megkötött ügyfélszerződésben (s az azt kiegészítő üzletszabályzatban, általános szerződési feltételekben, hirdetményben) a felek felsoroltak, rögzítettek.
A törvény a már meglévő (a számlaszerződések megkötésekor rögzített) díjak vagy költségek esetében pedig megtiltja, hogy a hitelintézet úgy módosítsa egyoldalúan, az ügyfél számára kedvezőtlenül a számlaszerződést, hogy ennek során megváltoztatja a számlaszerződésben (ideértve a szerződés részét képező minden dokumentációt) szereplő számítási módot – emlékeztetett.
A pénzügyi jogok biztosa a www.penzbiztos.hu honlapon várja a banki tranzakciós illeték áthárításával kapcsolatos fogyasztói észrevételeket.
Etikus magatartást várnak a bankoktól
A Fidesz-frakció közleményében üdvözölte a vizsgálatról szóló bejelentést. Mint írták: minden magyar ember kölcsönös tehervállalást és etikus magatartást vár el a bankoktól, amelyek „extrabevétellel rendelkezve a Gyurcsány–Bajnai-kormányzás éveinek legnagyobb haszonélvezői között voltak”. A pénzintézetekre kivetett tranzakciós adót nekik kell megfizetniük, nem háríthatják át az emberekre, ahogyan azt a bankadó esetében sem tehették meg – hangsúlyozta a kormánypárti képviselőcsoport.
Közölték: a Fidesz – „ellentétben a balliberális kormányokkal, amelyek folyamatosan az embereket fejték meg” – továbbra is elkötelezett amellett, hogy az ország pénzügyi stabilitása érdekében azon szektorok hozzájárulását kérje a közös teherviseléshez, amelyek azt a legkisebb áldozat árán megtehetik „tetemes profitjuknak köszönhetően”.
Orbán: megkeressük az eszközöket
Már decemberben is felröppentek hírek arról, hogy a bankok többsége áthárítja ügyfeleire a tranzakciós illetéket. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője akkor azt tanácsolta, hogy mindenki álljon ki a saját szerződése mellett, és aki úgy gondolja, bátran forduljon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez, aminek pontosan az a feladata, hogy minden indokolatlan költség áthárítását megakadályozza.
A Magyar Nemzet korábban arról cikkezett, hogy nem emelhetik meg tetszőlegesen a díjaikat és a költségeiket a pénzintézetek a tranzakciós illeték leple alatt. A pénzügyi felügyelet folyamatosan tanulmányozza a módosításokat, és vizsgálatot indít, amennyiben kiderül, hogy valamelyik bank a közteher címén próbál extrabevételhez jutni.
Orbán Viktor november 16-án a tranzakciós illetékre utalva jelezte, mindent megtesznek, hogy a bankok ne hárítsák ezt a terhet az ügyfelekre, de ha mégis megteszik, „megkeressük az eszközöket, hogy ez ne fordulhasson elő”.