Rekordmélységben az alapkamat szintje

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 25 bázisponttal, 5,25 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot keddi ülésén.

BL
2013. 02. 26. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. Mind a budapesti, mind a londoni elemzők további kamatcsökkentésre számítanak, a többség szerint a monetáris enyhítési ciklus 4,5 százalékos kamatig folytatódik. Egyes londoni elemzők szerint akár négy százalékig is csökkenhet az alapkamat mértéke. A szakemberek arra jutottak, hogy az MNB kamatcsökkentési ciklusa még csak félúton jár.

Az MNB-elnökként eltöltött 6 évből a pozitív emlékek nagyon nagy többségben vannak: óriási eredmény volt 2008-ban az árfolyamsáv eltörlése, a napon belüli átutalási rendszer bevezetése, és az, hogy a jegybanknak sikerült megőriznie függetlenségét – mondta a Magyar Nemzeti Bank leköszönő elnöke a sajtótájékoztatón.

Simor sikerként említette, hogy 2008-2009-ben sikerült stabilizálni Magyarország helyzetét, és egy „viharos periódus után az ország újra talpára tudott állni”. A jegybank az IMF/EU-megállapodás előkészítésében és megkötésében oroszlánrészt vállalt, és erre „akkor is, most is büszke fogok maradni” - tette hozzá.
Pozitívumként értékelte, hogy „az összes alantas támadás ellenében a jegybanknak sikerült megőriznie függetlenségét mind tartalmilag, mind jogilag”. Simor András reményét fejezte ki, hogy a jegybank szakmai stábja, amely „óriási értéke, gyémántja Magyarországnak”, zömében együtt tud maradni az elnökváltás után.

Az alapkamat a tavaly augusztusi 7,00 százalékról, hét egymást követő 0,25 százalékpontos csökkentés után süllyedt a jelenlegi 5,25 százalékra. Ezen a rekordalacsony szinten korábban 2010. április–november között volt a jegybanki alapkamat.

A monetáris tanácsnak ez volt az utolsó ülése, amelyen a mandátumát kitöltő Simor András részt vett. A nemzeti bank elnöke a döntést követő keddi budapesti tájékoztatón elmondta, a monetáris tanács előtt az 5,5 százalékos alapkamat tartására és 0,25 százalékpontos csökkentésére vonatkozó javaslat volt. A szűk többség csökkentésre szavazott. Az MNB leköszönő elnöke hangsúlyozta: a gyenge növekedés a túlzott eladósodottság leépítésével függ össze, miközben növekedést strukturális reformokkal, azaz a potenciális növekedési ütem növelésével lehetne serkenteni. A jegybank számításai szerint Magyarország potenciális növekedési üteme 0-0,5 százalék között van – tette hozzá.

Hozzátette: az elmúlt hónapok kamatcsökkentései ellenére egyelőre semmilyen trendbeli elmozdulás nincs a hitelállomány változásában. Kifejtette: a szűk keresztmetszet – elsősorban a vállalati szektorban – a hitelezésnél nem a kamatjellegű kondíciókban van, hanem a kínálatban. „Ahhoz, hogy a hitelezés érdemben nőjön, más típusú intézkedések szükségesek, és ha ezek megtörténnek, akkor a kamat nyilván újra fontos szerepet fog játszani” – fogalmazott.

A monetáris tanács közleménye szerint az inflációs cél lazább monetáris kondíciók mellett is elérhető, az irányadó kamat további csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások összhangban maradnak a 3 százalékos céllal, és fennmaradnak a kedvező pénzügyi piaci folyamatok – olvasható a tanács keddi közleményében.

A tanács szerint az elmúlt hónapban beérkezett adatok azt jelzik, hogy a gyenge kereslet dezinflációs hatása erőteljesen érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni. A kedvező globális pénzügyi piaci környezet a hazai pénzügyi eszközök felárát is tartósan mérsékelheti – áll a tanács közleményében.

Megítélésük szerint a tavalyi recessziót követően a gazdaság növekedése az idén indulhat meg újra. A kibocsátás elmarad potenciális szintjétől, a munkanélküliség pedig meghaladja a strukturális tényezők által meghatározott hosszú távú szintjét. A tanács a gyenge keresleti környezet tartós fennmaradására számít, ami biztosítja, hogy az inflációs nyomás az elkövetkező időszakban alacsony maradjon.

A közleményben kitérnek arra: az infláció januárban a vártnál erőteljesebben lassult, a csökkenés az áruk és szolgáltatások széles köréhez köthető. Az előrejelzéseknél visszafogottabb ütemű év elejei áremelések, valamint a maginfláción kívüli tételeket érintő kormányzati intézkedések következtében a rövidtávú inflációs kilátások jelentős mértékben javultak – olvasható a testület közleményében. A bizonytalanságok miatt azonban továbbra is kiemelt figyelemmel követik az inflációs alapfolyamatok alakulását.

A közleményben kitérnek arra: a globális kockázatvállalási hajlandóság az elmúlt hónapban erős maradt, azonban továbbra is kockázatot jelent a kedvező pénzpiaci hangulat és a világgazdaság visszafogott növekedési kilátásainak kettőssége. A hazai kockázati megítélés eközben érdemben nem változott. A jegybanki közlemény rámutat: a sikeres devizakötvény-kibocsátás mérsékelte az ország finanszírozási kockázatait.

A finanszírozási költségek további csökkenését és a kedvező kockázati megítélés tartós fennmaradását segítheti az Európai Bizottsággal és a Nemzetközi Valutalappal történő együttműködés – olvasható a tanács közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.