A jegybank alelnöke ezzel feltehetőleg arra utalt, hogy a tanács tagjai nem terveznek 25 bázispontnál nagyobb kamatcsökkentést a következő, március végi kamatdöntő ülésen. Piaci elemzők korábban a vártnál alacsonyabb februári inflációs adat hatására kezdtek el spekulálni, hogy a lazább monetáris politika mellett elkötelezett új vezetés vajon nagyobb kamatvágásra szánja-e el magát.
Devizapiaci kereskedők szerint részben a nagyobb léptékű kamatcsökkentésekre vonatkozó várakozásoknak, részben pedig a jegybank egyéb, a monetáris kondíciókat lazító esetleges intézkedései körüli bizonytalanságnak is tulajdonítható, hogy az euró forintárfolyama markánsan emelkedett az elmúlt napokban.
Balog Ádám megjegyezte, hogy a forint árfolyamának ingadozásai „nemkívánatosak” a magyar gazdaság szempontjából, és az elmúlt időszakban tapasztalt változásokat nem indokolják a gazdaság fundamentumai. Leszögezte ugyanakkor, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja, és a forint árfolyamát kizárólag keresleti-kínálati tényezők határozzák meg.
A monetáris tanács tagjai nem veszik figyelembe a forintárfolyam rövid távú ingadozásait, csak a hosszú távú trendet, illetve annak inflációra gyakorolt hatását – tette hozzá. Ezzel Balog Ádám a második fontos döntéshozó, aki szerdán tompítani igyekszik a devizapiaci nyugtalanságot.
Korábban Martonyi János külügyminiszter ismételte meg Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfői kijelentését, amely szerint a kormány nem érdekelt a forint tartós gyengülésében. Néhány piaci elemző a magas euróárfolyam láttán már azt vetette fel, hogy nehézségek adódhatnak Magyarország finanszírozásával. Balog Ádám ezeket az aggodalmakat is igyekezett csitítani, és hangsúlyozta: megfelelő a magyar pénzügyi rendszer stabilitása, illetve a sokkokkal szembeni ellenálló képessége.
Az euró forintárfolyama a nyilatkozatra alig változott, de tartotta a napi mélyponthoz közeli, 305 forint alatti szintet. Szerda délelőtt 307 forint felett is járt az euró forintárfolyama.
A hazai és külföldi elemzők véleménye egybecseng: a magyarországi inflációs ütem következtében a jegybank tovább csökkentheti az alapkamatot. A 3 százalékos célszint alá lassult magyarországi inflációs ütem nyomán az eddigieknél nagyobb monetáris enyhítési ütemre kapcsolhat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) – jósolták a londoni pénzügyi elemzők.