Új szelek fújnak a központi bankoknál

Az infláció kordában tartása mellett a gazdasági növekedés élénkítése is előtérbe került világszerte a monetáris politikában.

KG
2013. 03. 18. 4:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre több eszközzel támogatják világszerte a gazdasági növekedés beindítását a jegybankok, amelyek szerepkörüket kibővítve túlléptek az infláció elleni küzdelem célján. Az amerikai Feden kívül számos más központi bank próbál új módszereket alkalmazni, hogy közvetetten hozzájáruljon a kilábaláshoz. A brit jegybanknál is fordulat várható júniustól, amikor Marc Carney veszi át a kormányrudat.

A megszorítások ördögi köre helyett világszerte egyre több országban újragondolják a központi bankok szerepét, és az inflációs cél szigorú követése helyett a gazdasági élénkítést sorolják a legfőbb feladatok közé. Az eddig tartózkodó briteknél is sokkal aktívabb politikára lehet számítani a második fél évtől. A jegybankelnöki szék várományosa, a Kanadából érkező Marc Carney már most közölte: egyetért azzal, hogy a kormány a jegybanki politikát a gazdasági növekedés beindítására kívánja használni. A szakember már több olyan nyilatkozatot tett, amely arra utal, hogy a foglalkoztatás bővítését az infláció elleni küzdelemhez hasonló rangra szeretné emelni. Ennek legfőbb oka, hogy a brit gazdaság évek óta recesszióban szenved, és a lakosság gyengébb fogyasztása miatt már nem az infláció a nagyobb veszélyforrás.

A költségvetés hiányát világszerte számos országban drasztikusan csökkenteni kellett, így a kormányok nem rendelkeznek több gazdaságélénkítési tartalékkal. – Az eddig szóba jöhető monetáris eszközök közül sok ország jegybankja az alapkamat csökkentését alkalmazta a válság tompítására: a legjobb példa az Egyesült Államok, Japán, az Európai Központi Bank, a Bank of England, amelyek gyakorlatilag a nulla szint közelébe mérsékelték az irányadó kamatlábat, de ugyanezt a politikát követik most a csehek is – fogalmazott a Magyar Nemzetnek Kutasi Gábor. A Corvinus Egyetem tanára emlékeztetett arra, hogy az alacsony kamatszinttel a jegybankok a likviditást próbálták újjáéleszteni a 2008-as pénzügyi felfordulást követően, amikor a bankok közötti hitelezés lefagyott. Azért használták azt a technikát, hogy a kereskedelmi bankok értékpapírjai olcsó hitel fedezetét legyenek képesek megteremteni, így friss pénz áramoljon a pénzügyi rendszerbe.

További részletek a hétfői Magyar Nemzetben

A hazai és külföldi elemzők véleménye egybecseng: a magyarországi inflációs ütem következtében a jegybank tovább csökkentheti az alapkamatot.

 

Nincs ok arra, hogy a jegybank változtasson a kamatcsökkentések eddigi óvatos jellegén – mondta Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a Dow Jones hírügynökségnek múlt szerdán, hozzátéve, hogy az óvatos és fokozatos kamatcsökkentések eddig sikeresnek bizonyultak.

 

Múlt hétfőn életbe lépett a jegybank új irányítási rendszere, amely öt ügyvezető igazgatóra épül – tette közzé honlapján a Magyar Nemzeti Bank március 11-én.


Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.