A magyar bankrendszer érdekelt a növekedés beindulásában – hangoztatta Patai Mihály. Az elnök az MTI kérdésére elmondta: a Magyar Bankszövetség nem alakított ki szövetségi álláspontot a jegybank hitelprogramjával kapcsolatban, a szövetség tagbankjai egyenként fogják eldönteni, hogy a végleges, később kialakításra kerülő feltételek mellett részt vesznek-e a programban.
A bankszövetség elnöke még a tájékoztató elején leszögezte: Európa egyik legstabilabb bankrendszere a magyar, tőkemegfelelési szintje magas, az elmúlt év végén annak átlagos mértéke 15 százalék volt. Kiemelte: a magyarországi betétesek pénze biztonságban van, az elmúlt években a magyarországi bankok tulajdonosai több milliárd euróval erősítették meg magyarországi leánybankjaikat.
Patai Mihály azzal kapcsolatban, hogy a jegybank vezetése a mostani 4500 milliárd forintra rúgó kéthetes jegybanki hitelállományt le akarja vinni 3600 milliárd forintra, megjegyezte: ezt úgy is el lehetne érni, ha a monetáris tanács úgy döntene, hogy csak azok a bankok vehessenek kéthetes jegybanki kötvényt, amelyek Magyarországon tevékenykednek, illetve Magyarországon kockázatot vállalnak tevékenységük révén.
Kiemelte: egyes becslések szerint több mint 1000 milliárd forint, vagy még ennél is nagyobb összegű kéthetes MNB-kötvény van olyan bankok kezében, amelyek semmilyen kockázatot nem vállalnak Magyarországon, tevékenységük után nem fizetnek például bankadót. A devizatartalékokról való döntés azonban teljes mértékben a független jegybank felelőssége – húzta alá Patai Mihály.
Gyuris Dániel kiemelte: az egész hitelprogramot majd csomagban kell nézni, fontos például, hogy milyen garanciarendszer társul a kis- és közepes cégeknek nyújtott refinanszírozási hitelekhez. Az sem lesz majd közömbös a programhoz csatlakozó bankok számára, hogy az egyeztetések végén milyen futamidővel lehet majd a hiteleket kiközvetíteni – mondta a bankszövetség alelnöke. A kétszer 250 milliárd forintos, kkv-knak biztosított hitelösszeg „teljes feltöltöttség” esetén is a vállalati hitelállomány maximum 7 százalékát érinti – fűzte hozzá Gyuris Dániel.
Egy újságírói kérdésre Patai Mihály elmondta: a Matolcsy György jegybankelnök szakmai alkalmasságát, szavahihetőségét feszegető kérdések egész Magyarországnak ártanak.
Az MTI kérdésére, miszerint hogyan értékeli Király Júlia MNB-alelnök lemondását, Patai Mihály közölte: emberileg teljesen megérti Király Júlia lépését, nehéz lehetett úgy egy területet vezetni, hogy a monetáris tanácsban hónapok óta leszavazták.