Barcza: Erre lehetett számítani

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője szerint „erre lehetett számítani, csak a részletek voltak kérdésesek, vagyis hogy mennyit és milyen csatornákon keresztül” pumpál a magyar gazdaságba az MNB – mondta el az elemző az MNO-nak Matolcsy bejelentése kapcsán.

Károly Gábor
2013. 04. 04. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barcza György, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzője szerint „erre lehetett számítani, csak a részletek voltak kérdésesek, vagyis hogy mennyit és milyen csatornákon keresztül” pumpál a magyar gazdaságba az MNB. A kormány a devizahitelek csökkentését tartja fókuszban, és próbál segíteni a kereskedelmi bankoknak is. Teszi ezt úgy, hogy a bankok olcsón jutnak devizaalapú forrásokhoz, így olcsóbb lehet a devizahitel is. A bankok ezzel csökkenthetik a jelzálogalapú devizahitelek kamatát, ugyanakkor alacsonyabb haszonkulcs mellett működnek majd – tette hozzá.

A szakértő az MNO-nak kiemelte: egy korábbi jegybanki tanulmány is kimutatta már, hogy vannak olyan szegmensei a kkv-szektornak, ahol szeretnének ugyan hitelhez jutni, de nem kapnak. Az MNB új programja számukra is megoldást hozhat. A devizatartalékokkal kapcsolatban Barcza elmondta, hogy „jó időben építjük, rossz időben használjuk”. Fontos hangsúlyozni, hogy ezt a forrást csak átmenetileg adja kölcsön a jegybank, tehát nem „elégetik a devizatartalékokat”.

A bankok 0 százalékos kamaton kapják ezt a hitelt, melyre maximum 2 százalékot tehetnek rá. Így „kettős kamat” alakul ki: a jegybanki alapkamat (mely 5 százalék) valamint egy 0 százalékos kamat (ami maximum 2 lehet). „Hogy ezt a hitelt a bankok mennyire fogják majd használni, arról majd megállapodást kell kötni velük. Ez a 250 milliárd forint a GDP közel 1 százaléka, tehát ennyi beruházást tudna generálni.

Mintegy 900 milliárd forinttal, 3600 milliárd forintra csökken a kéthetes kötvényállomány – ez az a pénz, melyet a kereskedelmi bankok helyeznek el a jegybanknál. Ehhez a kötvényállományhoz képest a 250 milliárd forint nem tűnik túl jelentősnek, ugyanakkor ha ennél magasabb lenne, akkor az effektív kamatszint is csökkenne – vélekedett az elemző.

Az MNB pedig ezt próbálta elkerülni, nem akarta a bankközi kamatfolyamatokat „megzavarni”. Válsághelyzetben az ilyen típusú beavatkozásnak még nem ismert a hatása, ugyanakkor unortodox lépéseket szerte a világban használnak. A kormány szándéka a lakosságnál és a kkv-knál is a devizahitelek csökkentése, a devizahitlesek terheinek csökkentése. Ebből a szempontból ez mindenképpen egy pozitív lépés – fűzte hozzá Barcza, aki szerint ez „a piac számára is elfogadható”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.