Varga Mihály a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó intézményeknél folytatott látogatássorozat egyik állomásaként tárgyalt az ÁKK vezetőjével. Arra a kérdésre, hogy folytattak-e egyeztetéseket a jegybanki – a rövid lejáratú külső adósságnak a devizatartalék forrásaiból kiváltását célzó – stabilitásnövelő programban való részvételről, mindkét vezető határozott nemmel válaszolt. Varga Mihály jelezte, hogy az Európai Uniónak benyújtandó konvergenciaprogramban nem várható az adósságpálya jelentős változtatása. Hozzátette: az uniós pénzügyminiszterek hétvégi, dublini találkozója is arról győzte meg, hogy Magyarország azon országok között van, amelyek esetében az Európai Unió megszüntetheti a túlzottdeficit-eljárást.
A tárcavezető arról is beszélt, hogy az elmúlt héten a Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel való tárgyalások alkalmával szóba került, hogy Magyarország más országokkal egyetemben az úgynevezett offshore számlák adatainak átadását kezdeményezi. „Szeretnénk tudni, hogy Magyarországról milyen pénzmozgások történtek ilyen irányban – tette hozzá. Varga Mihály emlékeztetett: a jogszabályok lehetőséget teremtenek arra, hogy ilyen külföldi társaságokat létrehozzanak, de „akkor van probléma”, ha az ilyen cégek működése adóelkerülést, -eltitkolást szolgálnak.
A nemzetgazdasági miniszter az ÁKK működésével kapcsolatosan kiemelte, hogy komoly áttörést sikerült elérni az elmúlt másfél évben azzal, hogy a magyar lakosság számára egyre vonzóbb a magyar állampapír. Hangsúlyozta, hogy a ciprusi betétek története is azt bizonyítja, hogy akkor járnak jól a betétesek, ha itt tartják forintjaikat.
Töröcskei István, az adósságkezelő vezérigazgatója a sajtótájékoztatón arról beszélt, szeretnék elérni, hogy egyre hosszabb legyen a magyar államadósság lejárati szerkezete. Jelezte: olyan termékekkel áll a lakosság elé az ÁKK, amelyek a jövőt, a gyermekek megélhetését segítik elő és csökkentik az ország kiszolgáltatottságát. Az ÁKK vezérigazgatója szerint az elmúlt időszakban sikerült elérni, hogy megnyugodott a piac, erősödtek az árfolyamok és csökkentek a kamatszintek. A lakosság rájött, hogy az egyik legjobb befektetés ma az állampapír – tette hozzá.