Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) az elmúlt időszakban sorozatosan egyre alacsonyabb kamatszinten értékesíti az állampapírokat, óriási érdeklődés mellett. Tegnap például háromszorosan is túljegyezték az 50 milliárd forint értékben kibocsátott, három hónapos lejáratú diszkont-kincstárjegyeket. Az átlagos hozamszint 4,44 százalék volt, a nagy kereslet és terv szerinti eladás folytán jóval alacsonyabb az egy héttel ezelőtti aukció 4,72 százalékos átlaghozamánál – és nem mellékesen a jegybanki alapkamatnál.
Az ÁKK által elfogadott 37 ajánlat hozamszintje szűk sávban, 4,49 százalék és 4,41 százalék között mozgott. A sikeres aukcióval kapcsolatban Suppan Gergely, a Takarékbank szenior elemzője a Magyar Nemzet érdeklődésére kifejtette: a mostani kamatszint megfelel a már régóta tartó csökkenő trendnek, és a gazdasági folyamatok alapján további mérséklődésre lehet számítani. A szakértő erre utaló jelként említette, hogy a hat hónap múlva induló három hónapos futamidejű kincstárjegy előirányzott kamata mindössze 3,75 százalékos. – A sikeres kincstárjegy-értékesítés következtében az állam mintegy százmilliárd forintos többlettel számolhat – jelentette ki.
Suppan Gergely szerint a gazdasági környezet továbbra is a befektetői hangulatnak kedvez, hiszen az egyéb beruházások és a fogyasztás egyaránt alacsony szinten van, és jó eséllyel készülhetünk a két százalék körüli inflációra is. Az elemző ezzel összefüggésben megjegyezte: nincs érdemi akadálya a jegybanki alapkamat további csökkentésének, ami ugyanakkor a piaci egyensúly fenntartása miatt nem valószínű, hogy a havi 25 bázispontos mérséklésnél nagyobb méreteket öltene a jövőben.
Az ÁKK decemberben nyilvánosságra hozott finanszírozási előirányzata szerint 2013-ban a törlesztések összege 5117 milliárd forint körül lesz, míg a teljes bruttó kibocsátás tervezett összege 5896 milliárd forint. A központ vezérigazgató-helyettese, Borbély László András egy keddi konferencián azt mondta, arra szeretnék ösztönözni a lakosságot, hogy hosszabb távú befektetésekkel is vállaljon részt az államadósság finanszírozásában. Ennek részeként egy újabb terméket is szeretnének bevezetni.