Távozik a ciprusi pénzügyminiszter

Leköszönt kedden Mihalisz Szarrisz ciprusi pénzügyminiszter, Nikosz Anasztasziadisz elnök elfogadta a lemondást.

PR
2013. 04. 02. 14:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A leköszönő pénzügyminiszter elmondta: távozásának egyik oka, hogy tavaly nyárig a Laiki Bank élén állt, amelynek bukása az összeomlás szélére sodorta a ciprusi pénzügyi rendszert. Anasztasziadisz elnök a legfelső bíróság három nyugalomba vonult bírájának részvételével vizsgálóbizottságot hozott létre, hogy felmérje, kiknek milyen politikai, polgári és büntetőjogi jellegű felelőssége merül fel a bankrendszer tönkretételében.

„Azt hiszem, helyes volt, hogy a bizottság munkájának megkönnyítése érdekében benyújtottam lemondásomat” – mondta Szarrisz. A ciprusi kormány közölte, hogy Szarrisz utóda Harisz Georgiádisz munkaügyi miniszter lesz.

Szarrisz utolsó, kedden kibocsátott miniszteri rendeletével lazította a tőkekorlátozásokat, és egyben bejelentették, hogy befejeződtek a tárgyalások a nemzetközi hitelezőkkel a 10 milliárd eurós mentőcsomag részletes feltételeiről. A szigetország az első részletet májusban kapja majd meg. Az egyezség értelmében 2018-ig biztosítja a mentőcsomag Ciprus finanszírozását. A szigetországnak 2,5 százalékos kamatot kell fizetnie a hitelre, aminek törlesztését 10 év múlva kell megkezdeni és 12 éven keresztül fizetni.

A korábbi 5 ezer euróról 25 ezer euróra emelték azt a tranzakciós értékhatárt, amely alatt nem kell a jegybank jóváhagyása. Ezenkívül a jegybank korábbi közlése szerint – a nemzetközi hitelezőkkel egyetértésben – engedélyezi, hogy a mentőcsomagban érintett, 100 ezer eurót meghaladó összegű bankbetétek 10 százalékához hozzáférjenek tulajdonosaik. Így 30 százalékra marad érvényben a banki zárolás. A mentőcsomagban foglaltak szerint a fennmaradó 60 százalékból 37,5 százalékot forgatnak át bankrészvénybe, míg 22,5 százalékot tartalékként tartanának meg, szükség esetén ezt is a bankszanálásra fordíthatják.

Ezenkívül havi 9000 euróig engedélyezik a csekkhasználatot. Továbbra is érvényben marad az az intézkedés, hogy a pénzkiadó automatákból felvehető összeg nem haladhatja meg a napi 300 eurót, és a külföldre utazók maximum 1000 euró készpénzt vihetnek magukkal.

A ciprusi helyzet ellenére pozitívak a bankszektor középtávú kilátásai az eurózónában, azonban a nicosiai krízis is rávilágított arra, hogy törékeny és elhúzódó kilábalásra kell számítani – derül ki az Ernst & Young (E&Y) kedden nyilvánosságra hozott iparági gyorsjelentéséből. A tavalyi mintegy 900 milliárdos visszaesést követően az idén várhatóan további 500 milliárd euróval csökken majd a bankok eszközállománya az eurózónában, 2014-től azonban már bővülésre lehet számítani a valutaunió egészét tekintve. A bankok eszközállománya már ma is nagyjából stabilizálódott például Németországban és Franciaországban, de még a jövő évben is csökkenni fog Olaszországban és Spanyolországban.

Az üzleti és lakossági hitelezés 1,7 százalékkal csökkent tavaly az eurózónában, és ez a tendencia várhatóan folytatódik az idén is. A nem teljesítő hitelek aránya 7,2 százalékos csúcson tetőzhet az idén év végén az eurózónában a tavalyi 6,7 százalékos becsült érték után. A bedőlt hitelek aránya azonban már most csökkenésnek indult Németországban és Franciaországban, míg Olaszországban 10,2 százalékos, Spanyolországban 12,8 százalékos csúcsot érhetnek el az év végéig az E&Y jelentése szerint.

Ciprus a kaszinóüzemeltetés tiltásának feloldásával, illetve a szigetországi befektetésekbe visszaforgatott vállalati nyereségek adómentessé tételével támogatná a gazdasági növekedés újraindítását – mondta Nikosz Anasztasziadisz ciprusi államfő hétfőn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.