A piacot hidegen hagyja a túlzottdeficit-eljárás

Nem elsősorban a piacot, hanem jóval inkább a magyar kormányt érdekli, hogy az EU megszünteti-e az idén a túlzottdeficit-eljárást.

KG
2013. 05. 03. 19:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bizottság előrejelzése szerint 2013-ban a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka lesz a magyar államháztartási hiány, 2014-ben pedig eléri a 3,3 százalékot. A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakelemzői pénteki értékelésükben „nehezen elképzelhetőnek” nevezték, hogy e prognózisok alapján – további korrekciós lépések nélkül – Magyarország kikerülhet a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól.

A ház szerint ugyanakkor az állampapírhozamok folyamatos eséséből megítélve „nem úgy tűnik, mintha a piacot ez zavarná”. A Morgan Stanley elemzői szerint az ügy a kormány számára fontos, két okból: egyrészt presztízskérdés, hogy Magyarország csatlakozhasson „a költségvetésileg erényes” országok klubjához, másrészt – és ez a fontosabb ok – a kormány szabad kezet szeretne a jövő évi „választási költségvetés” összeállításához anélkül, hogy tartania kellene a túlzottdeficit-eljárásból eredő potenciális szankcióktól. A Magyarországgal kapcsolatos piaci kockázati mérőszámok folyamatosan javulnak.

Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama – az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató – a pénteki késői londoni kereskedésben 276 bázispont környékén mozgott, jelentős, tíz bázispontos csökkenéssel az előző záróhoz képest.

Legutóbb januárban jegyezték a mostanihoz hasonlóan alacsony középárfolyamokon a magyar CDS-konstrukciókat a londoni piacon. A múlt hónap elején még idei eddigi csúcspontján, 395 bázispont feletti szinteken járt a magyar CDS-középárfolyam Londonban.

A péntekre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most 276 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, csaknem 120 ezer euróval olcsóbban a múlt hónap eleji jegyzéseknél.

A CDS-árazás jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt a szuverén vagy kereskedelmi adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási szerződések vonatkoznak.

Londoni elemzői vélemények szerint a magyar törlesztéskockázati mérőszámok április eleje óta szinte folyamatos javulásához hozzájárult az is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vártnál kevésbé radikális hitelezés- és gazdaságösztönző programot hirdetett meg a múlt hónap elején.

A Morgan Stanley londoni szakelemzői is kitértek pénteki elemzésükben az MNB növekedési hitelprogramjának minap ismertetett újabb részleteire. Úgy vélekedtek, hogy a kereskedelmi bankok számára meghatározott, a korábbi 2,00 százalékról 2,50 százalékra emelt, kamatmarzsot és garanciadíjat együttesen tartalmazó továbbhitelezési kamatplafon – amely a zéró kamatozású MNB-finanszírozás alapján 250 bázispontos felárat jelent – továbbra is meglehetősen alacsony kockázati prémiumnak tűnik, hacsak az MNB nem társít a programhoz olyan vonzó garanciákat, amelyek mellett a bankok már biztonságban érezhetik magukat. A Morgan Stanley elemzői ezzel kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a magyar kereskedelmi bankok jelenleg 400-450 bázispontos kamatfelárakkal hiteleznek a kis- és középvállalati körnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.