A rezsicsökkentés jelentősen megnövelte a magyar fogyasztói bizalmat

A BofA Merrill Lynch Global Research elemzői hagyományosan a legderűlátóbbak között vannak a City elemzői közösségén belül a magyar gazdaság kilátásait illetően.

TK
2013. 05. 08. 18:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bank of America–Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó közgazdászai befektetőknek összeállított elemzésükben a továbbra is gyenge magyar munkaerőpiaci helyzetet és az ingatlanárak csökkenését nevezték a fogyasztást terhelő két fő kockázatnak. A ház szerint ugyanakkor a folytatódó közműdíj-csökkentések eredményeként 2014-re várhatóan megáll a fogyasztási kiadások visszaesése, hacsak a német gazdaság esetleges recessziója miatt nem éri jelentős „munkanélküliségi sokk” a magyar gazdaságot.

A Bank of America–Merrill Lynch szakértői szerint a magyar gazdaságban a fogyasztói bizalmi index a kiskereskedelmi szektor teljesítményének legpontosabb indikátora; esetenként 2-6 hónappal jelzi előre az értékesítési fordulópontokat. Mivel a magyar gazdaság továbbra is recesszióban van, és az üzleti bizalmi mutatók stagnálnak, a cég londoni elemzői szerint „rejtélyesnek tűnik” a fogyasztói bizalomban mért fordulat. A ház szerint azonban a magyar háztartások hangulatának javulásában fontos szerepe van közműdíjak csökkentésének, különös tekintettel arra, hogy az árcsökkentéseket – jóllehet csak januártól léptek életbe – már tavaly ősz végén bejelentették.

A szakértők felidézték, hogy a kormányzati tervekben felmerült akár 30 százalékig terjedő közműdíj-csökkentés lehetősége is. Úgy vélik, várhatóan erőteljes további hatást gyakorolna a fogyasztói hangulatra és a vásárlóerőre egy ekkora mértékű árcsökkentés olyan szolgáltatási javak esetében, amelyek iránt rugalmatlan, vagyis az árváltozásokra kevéssé reagáló a háztartási szektor kereslete.

A BofA Merrill Lynch Global Research elemzői hagyományosan a legderűlátóbbak között vannak a City elemzői közösségén belül a magyar gazdaság kilátásait illetően; a magyar gazdaság teljesítményére adott előrejelzésüket nemrégiben még javították is. Minap ismertetett, felülvizsgált prognózisukban közölték: az általuk eddig várt 0,3 százalékos idei egész évi GDP-visszaesés helyett most már 0,4 százalékos növekedéssel számolnak 2013-ban Magyarországon. A ház szakértői szerint a felülvizsgálatot a magyar háztartások fogyasztási kilátásainak javulása, a gépjárműexport várható felfutása és „kisebb mértékben” a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által meghirdetett növekedésösztönző intézkedéscsomag indokolta.

A cég londoni elemzői közölték: az MNB-kezdeményezés nyomán még nagyobb biztonsággal tartják fenn azt az előrejelzésüket, hogy a magyar gazdaság 2014-ben már 2,6 százalékkal növekedhet, a gyenge európai gazdasági környezet ellenére is.

A Bank of America-Merrill Lynch javított magyarországi prognózisában szereplő idei növekedési előrejelzés azonban egyelőre jelentősen eltér a szélesebb londoni elemzői konszenzustól, amely az euróövezet gyengülő kilátásai miatt csaknem egyöntetűen stagnálást, illetve több nagy citybeli ház esetében 2013-ra is még visszaesést valószínűsít a magyar gazdaságban.

Rövid távon kedvezőnek nevezték az MNB hitelprogramját egy budapesti hitelkonferencián résztvevő banki vezetők, akik azonban jelezték, hogy elsősorban nem a hitelkínálattal, hanem a hitelkereslettel vannak gondok a magyarországi bankpiacon. Az Eximbank vezérigazgatója pedig azt jelezte, hogy a bank jelentősen bővítené a cégek exportfinanszírozását.

A Portfolio.hu szerdai, budapesti hitelezési konferenciáján a vállalati hitelezésről szóló panelbeszélgetésen Nátrán Roland, az Eximbank vezérigazgatója elmondta, hogy erőteljesen bővítenék a magyar cégek exportfinanszírozását, amire megfelelő alapot biztosít, hogy az Eximbank kereskedelmi és hitelfedezeti garanciakeretét az előző évi 80 milliárd forintról az idén 350 milliárd forintra növelték. Hozzátette: az Eximbank ma már az igények szerint tud pénzösszegeket kihelyezni, elsősorban a kis- és közepes vállalkozások kivitelének előmozdítására, bővítésére.

Kifejtette: a piacról drágábban szerzik be a szükséges forrásokat, mint ahogy azt a magyar exportáló cégeknek kínálják tovább, ezért az államtól úgynevezett kamatkiegyenlítési támogatást is kapnak. Ennek összege 2013-ban már mintegy 7 milliárd forintra emelkedett, és az idén már felülről nyitott ez az előirányzat. Az Eximbank 400 millió euró refinanszírozási hitelkeretről 13 kereskedelmi bankkal kötött már együttműködési szerződést, de a pénzintézeti kör várhatóan tovább bővül majd.

Nátrán Roland szerint a magyarországi bankszektor intenzív tőkeáttétel-csökkentést hajtott végre az elmúlt időszakban, ami a vállalati hitelezés visszaesésével jár. A jelenlegi helyzetet Nátrán Roland az elhúzódó gazdasági válságra és az eurózóna problémáira, a magyarországi leánypénzintézetek anyabankjainak reakcióira vezette vissza.

Magyarországon ez a „mérlegalkalmazkodás” erőteljesebb ment végbe, mint a régió többi országában, de csak részben vezethető vissza országspecifikus okokra – emelte ki Nátrán Roland. A beruházások növekedése a nemzetgazdasági tárca előrejelzése szerint 2014-ben már megindulhat, de hitelezés nélkül nincs növekedés – fűzte hozzá.

Az MNB új hitelprogramja közel 800 millió euró keretösszegű, az Eximbank pedig 2 milliárd eurós, felülről nyitott összegű refinanszírozási és közvetlen finanszírozási programmal rendelkezik – mutatott rá az Eximbank vezérigazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.