A mai esemény olyan, amely illeszkedik az elmúlt napok történéseinek sorába – jelentette ki Orbán Viktor szerdán, a Hankook vezetőivel folytatott megbeszélés után, a partnerségi megállapodás aláírása előtt a Parlamentben. – Az elmúlt hetekben csupa jó hírek jönnek a magyar gazdaságból – emelte ki Orbán Viktor sajtónyilatkozata elején. Csak a legfrissebb eredményeket sorolva említette a munkanélküliség csökkenését, a foglalkoztatottság növekedését. És mint hozzátette, „ha minden igaz, délután elismerést kap végre az a filozófia, hogy egy gazdaság nem más lábán áll, hanem a sajátján”.
„Az olyan nagyon hiányolt befektetések is mindenkit meglepően nőttek, a növekedés is beindulni látszik, így nem túlzás remélni, hogy amit a magyarok az elmúlt három évben elvégeztek, meghozza kézzel fogható eredményét – mondta Orbán Viktor.
A politika és a gazdaság időhorizontja igen ritkán esik egybe – hívta fel a figyelmet Orbán. A politikusnak kötelező hosszú távra tervezni, az üzleti életben pedig a talpon maradás a legfontosabb. Így ritka, ha egy vállalat hosszú távra tervez. A Hankook mégis pont ezt teszi, éppen ezért a magyar kormány és a cég időhorizontja és víziója is egybeesik – jelentette ki a kormányfő. A miniszterelnök kitért arra is, hogy a gyárban olyan gépek gyártják az abroncsokat, melyeket nem lehet csak úgy egyik napról a másikra elpakolni és odébb vinni. – A Hankook jelenléte hosszú távú jelenlét – fűzte hozzá Orbán.
A kormányfő utalt arra, hogy Dél-Korea és Magyarország régóta ápol erős alapokon nyugvó baráti kapcsolatokat. Megjegyezte, kulturálisan sem állunk egymástól távol, utalva az eredetmitológiákra és a hun rokonságra.
Orbán szerint a Hankook vállalati kultúrájában van valami, ami Magyarországon hiányzik. A cég elnöke sohasem az „alkalmazott” kifejezést használta, hanem azt, hogy a „Hankook család tagjai”. A hosszú távú jelenlét és stabilitás teszi lehetővé ezt – vélte a kormányfő. – Nem abban kell gondolkodni, hogy folyamatosan cserélgetjük a munkavállalókat, hanem abban, hogy hosszú távon magunkhoz kössük őket.
– A cég politikája azt is megmutatja, hogyan gondolkodnak az emberről, akinek munkáját beépítik az abroncsokba. Eljárásuk biztatást ad, hogy egy modern ipari társadalomnak nem feltétlenül kell embertelennek lennie. Ezt a példát hozta a Hankook, amely találkozik a magyar kormány filozófiájával – mondta a miniszterelnök.
Orbán felidézte a cégvezetőnek feltett kérdését, hogy miért mellettünk döntött. Az első helyen az ország fekvését, a másodikon az embereket (szakmunkásokat, mérnököket), a harmadikon pedig a kormányzattal való együttműködés lehetőségét említette. – Ez világos lecke – emelte ki Orbán. – Vannak jól képzett szakembereink, és ha jól választunk, lehet olyan kormányunk, amely szövetségesének tekinti a cégeket – így a miniszterelnök.
Mint a kormányfő aláhúzta, ez a megállapodás bizonyítéka a koreai–magyar barátságnak, valamint annak, hogy működik az újraiparosítási program és hogy jóval nagyobb gazdasági potenciál van bennünk, mint amit eddig kihasználtunk.
Szu Szung Hva, a Hankook globális vezérigazgatója beszédében kiemelte: az üzem stabilan működik, a termelés jól folyik. A kiváló magyar munkaerőnek és a korlátlan lehetőségeknek köszönhetően a gyár bővítése mellett döntöttek. További 313 millió eurós beruházást indítanak a magyarországi gyáregységben, ezzel kezdetét veszi a a rácalmási gyár harmadik építési fázisa, amelynek végeztével 950 új munkavállaló léphet be a közösségbe. „A magyarországi Hankook így 3300 főt foglalkoztató nagyüzemként működhet a jövőben. Ezzel a magyar gazdaság fejlődéséhez is hozzájárulunk” – jegyezte meg Szu Szung Hva.
A magyar kormány 2012 novemberében stratégiai megállapodást kötött a Hankookkal. Orbán Viktor miniszterelnök az aláíráskor elmondta: a dél-koreai cég egyre több magyar munkavállalót alkalmaz, továbbra is a dunaújvárosi gyárát tekinti európai központjának, ezért vizsgálják a további kapacitásbővítés lehetőségeit. Olyan üzleti felsőoktatási intézmény létrehozását is kezdeményezték, amely hozzájárulhat Magyarország tőkevonzó képességének javításához.
„Kell alapítani a magántőke bevonásával Budapesten egy angol nyelvű business schoolt, mert ez a magyar tőkevonzó képességhez nagymértékben hozzájárulhat, ez a mai beszélgetés is erről győzött meg bennünket” – húzta alá Orbán Viktor.