Az elemzőket is meglepte az alacsony infláció

1,8 százalékos infláció volt májusban, és az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal.

TK
2013. 06. 11. 9:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Londoni elemzők a csaknem negyven éve legalacsonyabb, 1,7 százalékos márciusi inflációs adat után az infláció gyorsuló, 1,9-2,1 százalékos májusi ütemére számítottak alapvetően a bázishatások miatt, mert a tavaly májusi 5,3 százalékos szint novemberig a legalacsonyabb volt az elmúlt év során.

Májusban 3,4 százalékkal csökkent az üzemanyag ára, de 0,6 százalékkal drágultak az élelmiszerek az idényáras termékek – friss zöldség, gyümölcs, burgonya – árának 7,2 százalékos emelkedése miatt.

Az éves áremelkedést visszafogta, hogy a rezsicsökkentés eredményeként a háztartási energia 8,5 százalékkal, ezen belül a gáz és a villany 10 százalékkal kevesebbe került, mint tavaly májusban, de 5,1 százalékkal olcsóbb volt az üzemanyag is. A tartós fogyasztási cikkek ára 1,8 százalékkal esett.

Az élelmiszerek ára jóval az átlag felett, 3,7 százalékkal emelkedett, főként az idényáras élelmiszerek 17,1 százalékos drágulása miatt. A liszt 11,3, a sertéshús 5,4, az étolaj 5,3 százalékkal, a felvágott 7 százalékkal drágult.

A dohányáruk ára 15,4, a bor 10,5 százalékkal ugrott meg egy év alatt.

A szolgáltatások ára is jelentősen, 4,1 százalékkal emelkedett, alapvetően a szemétszállítás díjának 7,7 százalékos és a helyi tömegközlekedés tarifáinak 5,3 százalékos növekedése miatt, de 5,6 százalékkal többe került a postai szolgáltatás is, a statisztikai bontásban fel nem sorolt egyéb szolgáltatások ára pedig 12 százalékkal nőtt.

A tartós fogyasztási cikkek 1,8 százalékkal olcsóbbak voltak, mint tavaly májusban, és 0,2 százalékkal csökkent az áruk egyedül májusban. A ruházati cikkek 0,3 százalékkal drágultak egy hónap alatt májusban, de még így sem érték el a tavalyi árszintet, 0,2 százalékkal elmaradtak a tavaly májusitól.

A szezonálisan kiigazított maginfláció az áprilisival megegyező 0,2 százalékos volt az előző hónaphoz és 3,2 százalékos volt az egy évvel korábbihoz képest.

A nyugdíjas fogyasztói árindex a teljes kosárra vetített éves áremelkedésnél alacsonyabb, 1,7 százalékos drágulást jelzett májusban.

Az MNB előrejelzése szerint az egész évre vett átlagos infláció 2,6 százalék lesz. Az adatokat az Orbán-kormány rezsicsökkentésért tett lépései tolják a lakosság szempontjából kedvező irányba.

 

A Világgazdaság április 25-i számában arra is rámutatott, hogy a rezsicsökkentés is segítheti a fogyasztást, hiszen a lakosság elkölthető jövedelme növekszik az intézkedés hatására.

 

Ezt támasztja alá, hogy 3,4 százalékkal bővült áprilisban a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest.

Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint a májusi inflációs adatok „egybevágnak” az elmúlt hónapok értékeivel. Éves bázison a háztartási szolgáltatások árai és az üzemanyagárak csökkentek, azaz érezhető mind a rezsicsökkentés, mind az olaj nemzetközi árának csökkenése – mondta, hozzátéve, hogy az igazi kérdés az, hogy 2014 február-márciusban, amikor a rezsicsökkentés hatása kikerül az adatokból, akkor milyen infláció lesz.

„Úgy látom, hogy egyelőre nem ezzel foglalkoznak a befektetők”, és a forint sem annyira gyenge, továbbá a világon sincs akkora probléma, így a Magyar Nemzeti Bank folytathatja kamatcsökkentési ciklusát. Az Equilor arra számít, hogy a ciklus 4 százalékos kamatszintig folytatódik.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az infláció szeptemberig akár 1,5 százalékig mérséklődhet, nagyrészt az üzemanyagárak tavaly őszi meredek emelkedése, illetve annak bázishatása miatt. Az élelmiszerárakra nézve enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak mérséklődése, valamint a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása is, ami később akár lefelé mutató meglepetést is okozhat, amit a tavalyinál jóval kedvezőbb terméseredmények is támogathatnak.

Az elemző szerint az idén 2, jövőre 2,9 százalékos lehet az átlagos infláció, így mivel az infláció várhatóan az egész év során bőven a 3 százalékos inflációs cél alatt maradhat, a kamatcsökkentési ciklus folytatódhat.

Suppan Gergely szerint a legutóbbi piaci folyamatok megakadályozhatják a kamatok jelentős csökkentését: az elmúlt időszakban ugyanis a Fed több döntéshozója a mennyiségi lazítás ütemének csökkentése mellett foglalt állást. „Jelenleg csupán egy további 25 bázispontos kamatcsökkentés van beárazva, ezért arra számítunk, hogy a következő két hónapban 4 százalékra csökkenhet az alapkamat” – értékelt, hozzátéve, hogy további kamatcsökkentésekhez az ország kockázati megítélésének, illetve a nemzetközi hozamkörnyezet jelentős javulására van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.