A GKI Gazdaságkutató Zrt. által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint sokhavi stagnálás után májustól lendületet kaptak az üzleti várakozások: az üzleti bizalmi index a májusi mínusz 10,5-ről mínusz 6,9 pontra javult. A közleményben megjegyzik, hogy a júniusi felmérés még azelőtt készült, hogy a nemzetgazdasági miniszter újabb adóemeléseket jelentett be.
A fogyasztói bizalmi index júniusban kismértékben romlott, mínusz 37,3 ponton állt a májusi mínusz 34,4 után. A GKI–Erste-konjunktúraindex mínusz 16,7-ről mínusz 14,8 pontra javult.
Az üzleti szférán belül a kereskedelmi cégek kivételével júniusban minden ágazatban érezhetően javultak a várakozások. Az iparban leginkább a termelési kilátások megítélése lett kedvezőbb, de jobb lett a rendelésállományról, ezen belül az exportrendelésekről alkotott vélemény is.
Az élénkülő külső kereslet, az építőipar és a mezőgazdaság jobb teljesítményével kihúzta Magyarországot a recesszióból 2013 első negyedévében – állapította meg a Századvég Gazdaságkutató Zrt. negyedéves konjunktúrajelentésében.
Az első három hónap erős teljesítménye alapján az idei év egészében növekedés várható a magyar gazdaságban, annak ellenére hogy az árvíz valamelyest visszavetheti a mezőgazdasági termelést – jósolták jelentősen feljavított szerdai előrejelzésükben londoni pénzügyi elemzők.
Az építőipari bizalmi index értéke a májusinál kisebb mértékben, de tovább emelkedett. Az előző három hónap termelési színvonalának megítélése számottevően, a rendelésállományé enyhén javult. Az iparban a foglalkoztatási szándék nem változott, a többi ágazatban kissé javult. A lakosság munkanélküliségtől való félelme viszont valamelyest erősödött.
A kereskedelem kivételével május után júniusban is minden ágazatban többen voltak az árcsökkentést, mint emelést tervezők, de a különbség szűkült. Az áremelés tervezett mértéke azért a kereskedelemben is mérsékeltebb lett. A fogyasztók inflációs várakozása viszont egyértelműen erősödött.
Minden ágazatban jelentősen javult a magyar gazdaság kilátásainak megítélése, s a derű- és borúlátók aránya már nem áll nagyon messze egymástól. A fogyasztók véleménye viszont júniusban e tekintetben is romlott. A lakosság a saját pénzügyi helyzetének következő egy évét rosszabbnak ítélte meg. Várható megtakarítási képességét és a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek következő egy évben megvalósítható vásárlási lehetőségét viszont enyhén javulónak érezte.