A dokumentumot a kormány nevében Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a Bosch tíz magyarországi leányvállalatának képviseletében Javier González Pareja, a magyarországi Bosch-csoport vezetője, a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója írta alá. Az ünnepségen Varga elmondta, hogy a kabinet számára a legfontosabb cél a foglalkoztatás, a beruházások növelése, a magyar gazdaság versenyképességének javítása, és a Bosch csoport hosszú távú tervei mindhárom területen hozzájárulnak Magyarország megújításához.
Uwe Raschke, a Robert Bosch GmbH igazgatótanácsi tagja hangsúlyozta, hogy a nemzetközi cégcsoport termelő- és fejlesztőtevékenységében stratégiai jelentőséget tulajdonítanak magyarországi jelenlétüknek.
Varga kiemelte, hogy a cégcsoport beruházási programja a magyar munkavállalók magas szintű szaktudására alapoz, és pozitív üzenetet közvetít Magyarországról. A nemzetgazdasági miniszter rámutatott arra, hogy a kormány olyan partnerekkel köt stratégiai megállapodást, amelyek hozzájárulnak hazánk versenyképességének javításához, az új munkahelyek létrehozásához, a magyar export bővítéséhez.
A kabinet aktív befektetésbarát politikával arra törekszik, hogy minél kedvezőbb, kiszámítható gazdasági környezetet biztosítson a már letelepedett, illetve új helyszínt kereső vállalkozások számára – emelte ki Varga. Hozzátette: Magyarországon a külföldi működőtőke nagysága meghaladja a százmilliárd dollárt, és az elmúlt másfél évtized átlagosan 2,5 százalékos magyarországi gazdasági növekedésének mintegy kétötöde a külföldi befektetők magyarországi leányvállalatainak tudható be.
A Bosch 1899-ben jelent meg Magyarországon, és jelenleg a második legnagyobb külföldi munkaadó. A magyar gazdaságban a járműipar húzóágazat, amelyben a Bosch kiemelkedő szerepet vállal – mondta a miniszter. Varga Mihály kitért arra, hogy Magyarország legjelentősebb stratégiai partnere Németország, a magyar export 26 százaléka irányul oda és az import 25 százaléka származik onnan. A magyarországi működőtőke-befektetések 24 százaléka Németországból származik.
Az ünnepségen Uwe Raschke kiemelte, hogy a Bosch-csoport 150 országban van jelen, tavaly 52,2 milliárd euró bevételt ért el, 306 ezer munkavállalót foglalkoztat, és az múlt évben 4,8 milliárd eurót fordított kutatás-fejlesztésre. Javier González Pareja elmondta, hogy a Bosch-csoportnak Németországon kívül Magyarországon van a legnagyobb kutató-fejlesztő bázisa Európában, a cégcsoport jelentős szerepet tölt be a foglalkoztatásban, és magyarországi forgalma meghaladja az ország gdp-jének 2 százalékát. A magyar mérnöki tudás versenyképes az egész világon, és erre kívánnak alapozni.
A magyarországi Bosch-csoport új budapesti központja 30 milliárd forintért készül el, 2015-re. Az alapkövet 2011 októberében tették le, az első épület szerdai átadásával a 11 000 négyzetméteres épületkomplexumba 350 fejlesztő, kereskedelmi és adminisztrációs területen dolgozó munkatárs költözött. A második ütem alapkövét idén áprilisban tették le.
A cég tájékoztatása szerint a Bosch tíz leányvállalattal és 8500 munkavállalóval van jelen Magyarországon, amelyből 1000 főt a kutatás-fejlesztés területén foglalkoztatnak. A vállalatcsoport összforgalma 2012-ben több mint 594 milliárd forint volt, az elmúlt évtizedben végrehajtott beruházásainak értéke a 2013-as év végére meghaladja a 250 milliárd forintot. A Bosch 2012-ben mintegy 4,8 milliárd eurót költött kutatásra és fejlesztésre, és világszerte csaknem 4800 szabadalmi kérelmet nyújtott be.
A kormány eddig több mint két tucat Magyarországon működő, kiterjedt nemzetközi háttérrel rendelkező nagyvállalattal kötött stratégiai megállapodást. A tervek szerint összesen negyven céggel írnak alá hasonló dokumentumot. Az eddig stratégiai megállapodást aláíró cégek listáját itt találja.