Erről szól a keleti nyitás

A keleti nyitás politikája arról a felismerésről is szól, hogy van mit tanulni az ázsiai országoktól.

WA
2013. 09. 12. 14:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ASEAN-országok arra törekszenek, hogy tovább mélyítsék integrációjukat, és ebben a tekintetben sok hasonlóságot mutatnak az Európai Unióval. Mindkét integráció erőssége a sokféleségében van, és ez a sokszínűség lehet hosszú távon a világgazdaságban az innováció és a gazdaság motorja – vélekedett az államtitkár.

Olyan világtörténelmi időben élünk, amikor van mit tanulni egymástól – mondta az államtitkár. Kifejtette: osztja azokat a véleményeket, hogy az Európai Unió legutóbbi válságát alapvetően a munkaalapú társadalomtól való eltávolodás okozta. Az államtitkár azt tanácsolta az ASEAN-országok vezetőinek, hogy tanuljanak az Európai Unió hibáiból, és hozzátette, bízik benne, hogy az EU is tanul belőle, mint ahogy Magyarország is levonta a tanulságokat.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke emlékeztetett arra, hogy a kamaránál az elmúlt időszakban egy teljes körű regisztrációs folyamat zajlott. Ennek eredményeképpen a kamarának rálátása van a magyar gazdasági szereplőkre, és olyan adatbázissal rendelkezik, ami lehetőséget ad arra, hogy részt vállaljon a külgazdasági kapcsolatok megszervezésében.

Elmondta, hogy a kamara elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokat tudja támogatni. Az ő számukra a legegyszerűbb piacok természetesen a gépkocsival elérhető, 700-800 kilométeres távolságon belül lévő országok, ezért ezekben az országokban nagyon aktív a kamara. Unikumnak számít ugyanakkor, ha abban segít egy-egy vállalkozást, hogy távolabbi helyre, például a Távol-Keletre vagy Dél-Afrikába, Dél-Amerikába eljusson a termékeivel. Hozzátette, hogy az ilyen együttműködést segítik elő a mostanihoz hasonló fórumok.

Skultéti Vilmos, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) ügyvezető igazgatója elmondta: a Nemzetgazdasági Minisztérium és a BKIK által az év elején közösen létrehozott szervezet feladata, hogy a kkv-kat helyzetbe hozza olyan piacokon, ahová önerőből nem jutnának el.

Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy az elmúlt időszakban 5 kereskedőház alakult különböző országokban, és a tervek szerint a következő években további 30-36 kereskedőházat hoznának létre, ez évente 5-6 kereskedőház megnyitását jelenti.

Az idén második alkalommal rendezett ASEAN-fórumra hat országból, Szingapúrból, Malajziából, Thaiföldről, Vietnamból, Indonéziából és a Fülöp-szigetekről érkeztek üzletemberek, gazdasági és pénzügyi szakemberek, kereskedelmi kamarai képviselők, valamint gazdasági diplomaták és befektetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.