Az ASEAN-országok arra törekszenek, hogy tovább mélyítsék integrációjukat, és ebben a tekintetben sok hasonlóságot mutatnak az Európai Unióval. Mindkét integráció erőssége a sokféleségében van, és ez a sokszínűség lehet hosszú távon a világgazdaságban az innováció és a gazdaság motorja – vélekedett az államtitkár.
Olyan világtörténelmi időben élünk, amikor van mit tanulni egymástól – mondta az államtitkár. Kifejtette: osztja azokat a véleményeket, hogy az Európai Unió legutóbbi válságát alapvetően a munkaalapú társadalomtól való eltávolodás okozta. Az államtitkár azt tanácsolta az ASEAN-országok vezetőinek, hogy tanuljanak az Európai Unió hibáiból, és hozzátette, bízik benne, hogy az EU is tanul belőle, mint ahogy Magyarország is levonta a tanulságokat.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke emlékeztetett arra, hogy a kamaránál az elmúlt időszakban egy teljes körű regisztrációs folyamat zajlott. Ennek eredményeképpen a kamarának rálátása van a magyar gazdasági szereplőkre, és olyan adatbázissal rendelkezik, ami lehetőséget ad arra, hogy részt vállaljon a külgazdasági kapcsolatok megszervezésében.
Elmondta, hogy a kamara elsősorban a kis- és közepes vállalkozásokat tudja támogatni. Az ő számukra a legegyszerűbb piacok természetesen a gépkocsival elérhető, 700-800 kilométeres távolságon belül lévő országok, ezért ezekben az országokban nagyon aktív a kamara. Unikumnak számít ugyanakkor, ha abban segít egy-egy vállalkozást, hogy távolabbi helyre, például a Távol-Keletre vagy Dél-Afrikába, Dél-Amerikába eljusson a termékeivel. Hozzátette, hogy az ilyen együttműködést segítik elő a mostanihoz hasonló fórumok.
Skultéti Vilmos, a Magyar Nemzeti Kereskedőház Zrt. (MNKH) ügyvezető igazgatója elmondta: a Nemzetgazdasági Minisztérium és a BKIK által az év elején közösen létrehozott szervezet feladata, hogy a kkv-kat helyzetbe hozza olyan piacokon, ahová önerőből nem jutnának el.
Az ügyvezető igazgató elmondta, hogy az elmúlt időszakban 5 kereskedőház alakult különböző országokban, és a tervek szerint a következő években további 30-36 kereskedőházat hoznának létre, ez évente 5-6 kereskedőház megnyitását jelenti.
Az idén második alkalommal rendezett ASEAN-fórumra hat országból, Szingapúrból, Malajziából, Thaiföldről, Vietnamból, Indonéziából és a Fülöp-szigetekről érkeztek üzletemberek, gazdasági és pénzügyi szakemberek, kereskedelmi kamarai képviselők, valamint gazdasági diplomaták és befektetők.