Fényes kilátásokkal kecsegtet az idei inflációs jelentés

A beruházások felpörgésével, az inflációs cél teljesülésével és a háztartások fogyasztásának bővülésével számol a jegybank.

GB
2013. 09. 26. 11:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az aktuális inflációs jelentést csütörtökön tette közzé az MNB, ennek egyik legfőbb üzenete, hogy az inflációs nyomás a középtávon alacsony marad. Az MNB szerint rövid távon a novemberben várható, újabb hatósági energiaár-csökkentés (rezsicsökkentés) tovább mérsékli az inflációt. A gazdaság helyzete javul, a gazdaság finanszírozási képessége továbbra is magas marad.

Az inflációs várakozások, keresleti és a kínálati hatások egyaránt alacsony inflációs környezet fennmaradását támogatják. A fogyasztói árak emelésére csak korlátozott lehetőséget kínál, hogy a belső kereslet csak fokozatosan élénkül. Az inflációs várakozások alakulása és a továbbra is laza munkapiaci kondíciók arra vezetnek, hogy a teljes horizonton alacsony maradhat a bérdinamika.

A legfrissebb inflációs jelentés azzal számol, hogy az export és az import gyorsulva bővül, a háztartások fogyasztása lassan nőni kezd, a beruházások visszaesése az idén lényegesen lassul és jövőre már 7,8 százalékkal nőnek.

Az export a tavalyi 2,0 százalék után az idén 3,4 százalékkal bővül, a növekedési ütem jövőre 5,3 százalékkal gyorsul, az import növekedési üteme az idei 3,3, százalékról jövőre 5,6 százalékra nő.

A GDP 2013-as 0,7 százalékos bővülése jövőre 2,1 százalékra gyorsul.

Az infláció az idén 2,0, jövőre 2,4 százalékot érhet el, a maginfláció az idei 3,5 százalékról 2014-re 3,8 százalékra nő.

A háztartások fogyasztása lassan bővülni kezd, a tavalyi 1,4 százalékos visszaesés után az idén 0,4 százalékkal, jövőre 1,2 százalékkal nő. A lakossági reáljövedelem a tavalyi 3,2 százalékos zsugorodás után 2013-ban 1,1 százalékkal, jövőre 1,0 százalékkal bővül, amely a belföldi kereslet élénkülését vonja maga után.

A keresleti kilátások fokozatos javulására a vállalatok kezdetben főként a munkaórák újbóli növelésével reagálhatnak, így a versenyszférában a foglalkoztatás csak késve követheti a konjunktúra fordulatát.

A fogyasztói kereslet élénkülése csak lassan következik be, mert a háztartások fogyasztási-megtakarítási döntéseiben a felhalmozott adósságok leépítése és a válság éveiben bizonytalanabbá váló munkapiaci kilátások miatt kialakult óvatossági megfontolások csak lassan oldódhatnak.

A beruházások visszaesése mérséklődik, a tavalyi 3,7 százalék után az idén 1,3 százalékkal csökken, jövőre azonban már 7,8 százalékkal nő. A beruházások növekedését elsősorban a dinamikusan bővülő, EU-forrásokból megvalósuló állami beruházásoktól várja a jelentés, de hangsúlyozza, hogy az MNB növekedési hitelprogramja is lazíthatja a kis- és középvállalatok finanszírozási korlátait. A bővülésre 2014-től lehet számítani.

A foglalkoztatottság tavalyi, 1,7 százalékos növekedési üteme az idén 0,8 százalékra lassul, és ezen a szinten marad a bővülés jövőre is.

A folyó fizetés mérleg többlete az idén a GDP-arányában elérheti a 3,4 százalékot, jövőre 3,3 százalék lehet, a külső finanszírozási képesség az idén a GDP 6,6 százalékára nő, jövőre 5,5 százalékot tehet ki.

Az MNB 0,1 százalékponttal mérsékelte hiányprognózisát korábbi előrejelzéséhez képest, legfrissebb, csütörtökön közzétett inflációs jelentése szerint az idén a GDP 2,6 százaléka lehet az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánya. A deficit jövőre a GDP 2,9 százalékára nőhet a jegybanki becslés szerint az Országvédelmi Alap teljes törlését feltételezve. Megjegyzi az MNB azt is: a 2013-as és a 2014-es hiány alakulását is kockázatok övezik.

Elemzésében az MNB a gazdasági növekedés folytatódó, fokozatos javulására számít a következő negyedévekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.