Patai Mihály, aki egyben az UniCredit Bank Hungary elnök-vezérigazgatója is, csütörtökön Budapesten, a Svájci–Magyar Kereskedelmi Kamara és más kereskedelmi kamarák közös rendezvényén azt mondta: a magyar bankrendszer 2013-ban a hét szűk esztendő közepén van, ez a negyedik év, amikor ismét veszteséges lesz. A korábbi évekhez képest 30 százalékkal visszaesett a vállalati hitelállomány, ez előrevetíti, hogy a következő években csak szerény gazdasági növekedésre lehet számítani.
A devizahitelek kapcsán a bankszövetség elnöke megismételte: „nem lehet rövid időn belül mintegy 12 milliárd svájci frankot átváltani”, megfogalmazása szerint ez még Svájcnak is nehézséget jelentene. Elmondta: örül annak, hogy a jegybank elnöke is kiállt amellett, hogy ekkora összeget nem lehet egyszerre átváltani. Hozzátette: személy szerint hosszú, tíz évre szóló megoldásra készül, már csak azért is, mert a még fennálló, főleg svájcifrank-alapú devizahitelek átlagos futamideje 13,5 év.
Kifejtette: bizonyos bankok olyan helyzetbe kerültek, hogy át kell értékelniük a magyarországi jelenlétüket, a legegyszerűbb megoldás az összehúzódás, de lehet szó kivonulásról is, ekkor el kell adni a bankot. Ezzel együtt a magyar bankrendszer rendkívül stabil, a magyar bankok tőkemegfelelési mutatója magas – tette hozzá. A bankszövetség elnöke szerint a „darwinizmus” elve érvényesül a magyar bankrendszerben is, folyik a kiválasztódás, amit a kormány törekvései, intézkedései még segítenek, gyorsítanak is.
Patai Mihály elmondta: a kormánynak a status quo megváltoztatására van stratégiai elképzelése. „A status quo úgy változik meg, hogy szerintem igazságtalan és helytelen terheket raknak a bankrendszer vállára, ugyanakkor megpróbálnak helyzetbe hozni olyan bankokat, amelyekben jövőt látnak. Az egyik a takarékszövetkezeti piramis, ami a következő években fontos szereplő lehet, ebből egy komoly bankot lehet szervezni, ha hozzáértő kezekbe kerül” – mondta a bankszövetség elnöke.
A lakáscélú devizahitelekkel kapcsolatos tárgyalások előmozdítása érdekében fórumot nyit a Magyar Bankszövetség minden devizahiteles ügyfélnek, valamint a velük foglalkozó civil szervezeteknek – tájékoztatta a szervezet csütörtökön az MTI-t.
A közlemény szerint ebből a célból létrehozták a [email protected] e-mail címet.
Ezen olyan konkrét megoldási javaslatokat várnak, amelyek elősegítik az árfolyamkockázatok mérséklését vagy megszüntetését, nem veszélyeztetik a pénzügyi stabilitást, megőrzik a bankrendszer működőképességét, valamint az igazságosság érdekében biztosítják azt, hogy a forintban eladósodottak nem járnak rosszabbul, mint a devizahitelesek.
Október első felében személyes konzultációra hívják azokat a civil szervezeteket, amelyek eddig is együttműködtek a problémák kezelésében – áll a közleményben.
Hozzáfűzte: néhány középbankot is megpróbáltak megerősíteni, mégpedig tőkeemeléssel. A lényeg, hogy a bankrendszer számára új fejezet nyílt meg 2013-ban, a következő években új feltételrendszerrel találkozik a hazai bankrendszer – mutatott rá Patai Mihály.
A bankszövetség elnöke korábban azt nyilatkozta: a bankszövetség elnöke, Patai Mihály biztos benne, hogy lesz megoldás a devizahitelesek ügyében, de november elsejéig véleménye szerint képtelenség megoldani az összes problémát, a kapkodás pedig drámai forintgyengüléssel és az importtermékek, például a benzin árának megugrásával járna, ezért a forintosításra csak fokozatosan, néhány év alatt, tervezetten, 10-15 részletben lát lehetőséget.
Róna Péter közgazdász a Hír TV Magyarország élőben című műsorában közölte, nem ért egyet a bankszövetség vezetőjével. Szerinte az átváltást meg lehet úgy is oldani, hogy ne legyen hatással a forint árfolyamára. Úgy véli, ehhez a svájci és a Magyar Nemzeti Banknak kellene piacon kívüli megállapodást kötnie.