Ezért lépett a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség

Tévedés. hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség listája bármelyik cégről megállapította, hogy átláthatatlan.

Kovács András
2013. 10. 30. 11:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hvg.hu szerdán arról írt, hogy az NFÜ október 26-án nyilvánosságra hozott listáján ismert taxitársaságok, sport- és érdekvédelmi szövetségek mellett még az MLSZ edzőcentruma is az átláthatatlan tulajdonlású szervezetek között szerepelt. A valóság ezzel szemben, hogy az NFÜ egyetlen cégről sem állapította még meg, hogy átláthatatlan tulajdonosi szerkezetű lenne, mivel erre majd csak november 16-a után kerül sor.  

2012. január 1-jén lépett hatályba az új alaptörvény, amely rendelkezik arról, hogy Magyarországon csak átlátható tulajdonosi szerkezettel rendelkező vállalat kaphat közpénzt vagy európai uniós forrást – mondta el az MNO-nak Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkára. 2012-től ezt az NFÜ úgy ellenőrizte, hogy kért egy nyilatkozatot, amelyben a pályázónak el kellett mondania, hogy ismeri az összes átláthatósági törvényt és teljes egészében megfelel ezeknek, amelyet büntetőjogi felelőssége tudatában kijelent.

A szeptemberben indított ellenőrzés során a vállalkozásoknak be kell jelenteniük, hogy hol adóztak. Az offshore hátterű vagy nem nyilatkozó cégekkel szerződést bont az uniós támogatásokat elosztó szervezet. Az NFÜ-t irányítóLázár János szerint az elszámoltatásból akár 50-100 milliárd forint is befolyhat, amit a korábban pályázó cégek között osztanak majd szét.

Az Állami Számvevőszék 2012-es vizsgálatából az derült ki, hogy ez nem elégséges, és más típusú nyilatkozatra van szükség – fejtette ki a helyettes államtitkár. Csepreghy emlékeztetett arra, hogy 2013. szeptember 1-jétől az NFÜ megváltoztatta a korábbi gyakorlatot, és a pályázóknak sokkal szélesebb körű brosúrát kell kitölteniük, amelyet visszamenőlegesen is meg kell tenniük. 2013 végén lezárul a mostani uniós fejlesztési periódus, így nagyon fontos, hogy tiszta képet kapjunk arról, hogy kik, milyen célra, mekkora összeget kaptak és azt hogyan használták föl – tette hozzá.

Csepreghy szólt arról is, hogy a jelen pillanatban a listán szereplő cégekről senki sem fogalmazta meg, hogy átláthatatlannak minősülnének. Három időpontot jelöltünk meg, amelyben három különböző listát hozunk nyilvánosságra, az első volt október 26-a, amikor azon cégek kerültek föl az NFÜ honlapjára, akik a harmadik felszólítás ellenére sem vették át a nyilatkozati dokumentumot, amelyek alapján nyilatkozniuk kell az átláthatóságukról – ismertette a helyettes államtitkár.

November 16-án nyilvánosságra hozzuk azt a listát, amelyen azon szervezetek szerepelnek majd, akik átvették a nyilatkozatot, de addig az időpontig nem tettek eleget a nyilatkozattételi kötelezettségüknek, de ez sem fog állítást tartalmazni arról, hogy mely cégek számítanak átláthatatlannak – hangsúlyozta Csepreghy. Ezt követően a vizsgálatok előrehaladtával hozzuk nyilvánosságra azon cégek listáját, amelyek átláthatatlannak számítanak – tette hozzá.

Még a hét folyamán kimegy egy elállási nyilatkozat mindazon cégeknek, akik most az NFÜ honlapján szerepelnek, amellyel szemben természetesen lehet fellebbezni, és amely cégek jogszerűen tudják bizonyítani, hogy miért nem tettek eleget a nyilatkozat átvételének, azokkal szemben nem lépnek életbe szankciók – fejtette ki Csepreghy. Az átláthatóság kérdésében ez a nyilatkozat teljes mértékben támogatja azon kormányzati célkitűzéseket, hogy csak olyanok juthassanak uniós pénzhez, akik megfelelnek a törvényi előírásoknak, 2014 után további szigorítások nem tervezünk – nyilatkozta a helyettes államtitkár.

Az MSZP azon felvetéséről, hogy az NFÜ mostani lépése csupán pénzbehajtás, a helyettes államtitkár úgy vélekedett, hogy az teljes mértékben értelmezhetetlen, mivel összemossa a mérnökkamarai regisztrációhoz köthető szankciót a mostani eseményekkel. Magyarországon 2007 óta, tehát bőven a szocialista kormány regnálása alatt bevezettek egy gyakorlatot, mivel csak azok a szervezetek vehetnek részt mérnökkamarai szaktudást igénylő beszerzéseken, amelyek rendelkeznek hazai regisztrációval, és ezen szereplők tárgyalási szinten beszélik a magyart – tette hozzá.  

„Az Európai Bizottság csak 2012 végén minősítette versenykorlátozó lépésnek a föntebb elmondott szabályozást, így az EB 70 milliárd forint értékben nem fizet ki számlákat, amelyeket a magyar büdzsének kell állnia.” Ebben a 70 milliárdos projektértékben újabb beruházásokat lehet indítani, így a pénz nem veszik el az ország számára – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.