Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben 1,2 százalékkal, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 1,3 százalékkal, míg az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,6 százalékkal emelkedett az értékesítés volumene.
A növekvő kiskereskedelmi forgalom a reáljövedelmek bővülésének, a javuló foglalkoztatottságnak, illetve a növekvő fogyasztói bizalomnak köszönhető. A kormány lakossági terhek mérséklését szolgáló intézkedésinek eredményeként a kiskereskedelmi forgalom és a belső fogyasztás mértékének növekedése várakozásaink szerint folytatódni fog – áll a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.
Látványosan megugrott a bevallott, legális forgalom azokban a kiskereskedelmi ágazatokban, amelyekben a tapasztalatok szerint nagyobb az adócsalás. Az érintett kereskedők már a bevezetés előtt jóval, áprilisban és májusban 43 milliárd forinttal nagyobb összegről adtak számot, mint tavaly, a közkasszához pedig többmilliárdos adóbevétel-többlet érkezett. A legális forgalom növekedéséhez a szaktárca helyettes államtitkára szerint a pénztárgépek cseréjéről szóló szabály is hozzájárulhatott.
Hasonló folyamat volt megfigyelhető szomszédunkban is. Horvátországban a tavaly bejelentett forgalom többszörösét regisztrálta az adóhatóság egyes vendéglátóhelyek esetében, amióta a hivatalhoz bekötött pénztárgépeket alkalmazzák. A forgalmi rekorderek között szerepel egy zágrábi vendéglátóhely, mely tavaly 5455 kuna (mintegy 215 ezer forint) forgalmat jelentett be havi átlagban, idén pedig ennek több mint nyolcszorosát.
A netes pénztárgépek bevezetése össztársadalmi érdek, egyszeri, előre látható és elviselhető költséggel jár, amelyhez a kormány támogatást is nyújt a hazai vállalkozásoknak – közölte korábban a Fidesz.