Ennyit segíthet a növekedési hitelprogram

A jegybank igazgatója kifejtette, hogy a tőkemegfelelési mutató nemzetközi összehasonlításban is magas.

MD
2013. 11. 07. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybank budapesti sajtótájékoztatóján Vonnák Balázs, az MNB igazgatója elmondta: a likviditási stresszteszt alapján a hazai bankrendszer kellő likviditással rendelkezik. A bankrendszer erejét mutatja, hogy tőkemegfelelési mutatója 16,6 százalék, ami nemzetközi összehasonlításban is magas – tette hozzá.

A szakember azt is elmondta, az MNB növekedési hitelprogramjában (NHP) eddig 701 milliárd forintot helyeztek ki. A gazdasági növekedés szempontjából kedvező, hogy a kibővített első pillér keretében kihelyezett állomány 63 százaléka volt új hitel, aminek közel kétharmada beruházásokat finanszírozott.

Kiemelte: a szigorú vállalati hitelkorlátokat, a lakosság magas devizaadósságát és a tartósan alacsony banki jövedelmezőséget tekinti a bankszektor három legnagyobb kockázatának az MNB. A jegybank szeretné, ha kötelezően kiterjesztenék a referenciaalapú kamatszámítást a meglévő devizaalapú jelzáloghitelekre és maximálnák a kamatmarzsot is – tette hozzá.

Elmondta: a növekedési hitelprogram első szakaszában összesen 701 milliárd forintnyi hitelhez jutottak a vállalkozások, ehhez járul a második szakasz első ütemében már kihelyezésre szánt további 500 milliárd forint. A program első szakaszának GDP-hatását 0,2-0,5 százalékra becsülik, a második szakaszban az első 500 milliárd forint pedig az MNB szakértői szerint 0,2-0,4 százalékos bővülést jelenthet a gazdaságnak – fűzte hozzá a jegybanki szakember.

Ismertette: tovább bővülhet a kisebb hitelintézetek, illetve a takarékszövetkezeti szektor szerepe a vállalati hitelezésben. A kis- és középbankok hitelezési potenciálja 450 milliárd forintra tehető, ami a teljes belföldi vállalati hitelállomány 7 százalékát, a kkv-hitelek 12 százalékát teszi ki. A kis- és középbankok esetében a likviditási korlátok a meghatározó jelentőségűek. Elmondta: a takarékszövetkezeteknél 400 milliárd forintos hitelezési potenciállal lehet számolni, ami a vállalati hitelek 6, a kkv-hitelek 10 százalékát jelenti. A takarékok esetében a tőkekorlátok erőteljesebbek a likviditási korlátoknál.

Vonnák arról is szólt, hogy a jegybank a prognózist konkrét információk hiányában egy új devizahiteles mentőcsomag figyelembe vétele nélkül készítette el, ugyanakkor felmérték a devizahiteles csomaggal kapcsolatos lakossági várakozásokat is. A szakember rámutatott: nemzetközi összehasonlításban most is nagyon alacsony a magyar bankrendszer jövedelmezősége. Mint mondta: az elmúlt 16 évben összességében veszteségesek voltak a külföldi tulajdonú nagybankok, a kis- és közepes bankoknál, valamint a szövetkezeteknél viszont pozitív az egyenleg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.