Az MNB alelnöke a Heller Farkas Szakkollégium konferenciájának szünetében elmondta: nem volt igazuk a kételkedőknek – a kereskedelmi bankok munkatársainak és elemzőknek – , amikor a program megszületésekor kételyeiknek adtak hangot, hiszen az első ütemben a meghirdetett 750 milliárd forint 93,5 százalékát kiközvetítették a hitelintézetek – idézve a jegybank stabilitási jelentését.
A 2013. június 1-jével indult növekedési hitelprogram keretében a jegybank 2014. december 31-ig nulla százalékos kamattal hitelt nyújt a kereskedelmi bankoknak, amelyet a pénzintézetek kötelesek továbbhitelezni legfeljebb 2,5 százalékos kamattal a kis- és középvállalkozásoknak.
A program sikerrel élénkíti a gazdaságot: az első pillér keretében folyósított 701 milliárd forint hitel 0,2-0,5 százalékponttal növelte a GDP-t, a második pillér mintegy 500 milliárd forintja további 0,2-0,6 százalékpontos javulást hozhat – mondta Palotai Dániel, az MNB monetáris politikáért felelős ügyvezetője a Napi Gazdaságnak.
A vállalkozások részéről igen nagy az érdeklődés, a második ütem első szakaszában meghirdetett 500 milliárd forint hamar „elfogy majd”, a programhoz 30-40 kereskedelmi bank csatlakozott – tette hozzá Balog, kiemelve: „Nemcsak hogy kiosztottuk a pénzösszeget, de jó helyre mentek a hitelek, mert nagy részüket új beruházásokra szánják a hitelfelvevő vállalkozások.” A gazdaság szempontjából kedvező, hogy a kibővített első pillér keretében kihelyezett állomány 63 százaléka volt új hitel, aminek közel kétharmada beruházásokat finanszírozott.
Végezetül az alelnöki elmondta, hogy a MNB növekedési hitelprogramjának első üteme sikeres volt, a jegybank tervei szerint, sőt, azt felülmúlva valósult meg, ez bizakodásra ad okot a második ütemet illetően.
Emellett Matolcsy György jegybankelnök egy párizsi konferencián a napokban kilátásba helyezte a növekedési hitelprogram jelenleg 2000 milliárd forintos keretének esetleges megemelését is.