Hatósági ár lép életbe a pénztárgépeknél

Minden idők egyik leggyakorlatiasabb adótörvényét fogadta el hétfőn a parlament Varga Mihály szerint.

Jakubász Tamás
2013. 11. 19. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megszavazták tegnap a képviselők az adótörvényt. Milyen szempontok vezérelték a szaktárcát a részletek kidolgozásánál?
– Azt mondhatom: minden idők egyik leggyakorlatiasabb adótörvényét fogadta el tegnap az Országgyűlés. Az egyes intézkedések megfogalmazásakor az adózók, vagyis a polgárok és a vállalkozások észrevételeiből, panaszaiból indultunk ki. A megszavazott paragrafusok egyfelől mérséklik a szabályszerűen működő vállalkozások terheit, másrészről újabb kísérletet tesznek az adócsalók kiszűrésére, a visszaélések lehetőségének szűkítésére. Mindezt úgy, hogy 2014 az adócsökkentés éve lesz a kis keresetű családok számára.

– Pontosan miképpen támogatják az adószabályok az alacsonyabb jövedelműeket?
– Az adótörvény legfontosabb elemét kétségkívül a családi adókedvezmény kiterjesztése adja. Az intézkedés lényege, hogy azok a szülők, akik a gyermekek után járó kedvezményt jelenleg nem tudják teljes egészében igénybe venni, a következő évtől adójuk mellett a járulékaikat is csökkenthetik. A kedvezmény jelentette lehetséges adómegtakarítás így 16 százalékról a bruttó bér 33 százalékára növekszik. A számoknál maradva: a lépés nagyjából ötvenmilliárd forinttal hagy többet közel 270 ezer háztartásban. A döntés – úgy vélem – nem szorul különösebb magyarázatra: ki vitatná, hogy nincs jobb befektetés a gyermekeknél? Akkor cselekszünk tehát a leghelyesebben, ha a nevelés költségeit a szülőknél hagyjuk.

– S milyen indokok szóltak a sertésáfa csökkentése mellett?
– Az adótörvény két fontos intézkedéssel is igyekszik átláthatóbbá tenni az egyik legfertőzöttebb ágazat, a mezőgazdaság viszonyait. Ezek egyike, hogy az élő és a félsertések forgalmi adója öt százalékra csökken. A megoldást – 2014. január elsejétől – elsősorban az áfacsalások visszaszorításáért vezetjük be. E cél szolgálja az is, hogy a gabona és az olajos magvak kereskedelménél 2018 végéig élnek majd a fordított áfafizetés előírásai, vagyis ezeknél a termékeknél továbbra is a vevőnek kell az áfát lerónia.

– A feketekereskedelem elleni kormányzati intézkedések között találjuk az online pénztárgépek forgalomba állítását is. Az adótörvény foglalkozik ezzel a kérdéskörrel?
– Az új típusú, online kasszák beüzemelése napjainkban is zajlik, úgy is mondhatjuk, az átállás időszakát éljük. A folyamat vállalkozások tömegét érinti, így minden felmerülő probléma megoldása nagy jelentőségű lehet. Az adótörvény pedig egy fontos felvetésre ad választ. Az érintettek tisztában lehetnek vele: ahhoz, hogy a folyamatos adatkapcsolat a kassza és az adóhivatal között fennálljon, külső piaci szereplőktől meg kell rendelni az ehhez szükséges szolgáltatást. A szolgáltatásért pedig fix havi díjat kell majd fizetni. A költségek kordában tartásáért az adótörvény kimondja: az adatkapcsolat díjának összegét hatósági ár határozza meg. Mégpedig úgy, hogy a hatósági árat az adópolitikáért felelős miniszter állapítja meg, a rendelkezések megtartását pedig a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság felügyeli majd. Az intézkedés az esetleges versenykorlátozó piaci jelenségeknek is elejét veheti.

– Az idei esztendőben átalakult a dohánykereskedelem rendszere. Nem tartanak attól, hogy az új szisztéma miatt megugrik a feketézés?
– Az eddigi adatok, hatósági tapasztalatok nem mutatnak különösebb változást. Azért, hogy a dohánypiacon a jogellenes magatartás a későbbiekben se nyerjen teret, az adótörvény intézkedéssorozatot határoz meg. Regisztrációhoz köti például a szárított dohány és az úgynevezett fermentált dohány kereskedelmét, birtoklását, emellett előírja, hogy a jövőben csak a dohányboltokban lehet forgalmazni cigarettapapírt, cigarettahüvelyt és dohánylevéltöltőt. Mindezeken túl bizonyos szankciókon is emel a jogszabály.

– Említette, hogy a kétes folyamatok visszaszorítása mellett az adótörvény a vállalkozások mindennapjait is igyekszik megkönnyíteni. Mely intézkedést emelné ki e lépések közül?
– A jogszabály sok esetben egyszerűsíti az adminisztrációs előírásokat, emellett kedvezmények és enyhítések formájában több ponton is új lehetőségeket kínál a gazdasági élet szereplőinek. Az intézkedések közül kiemelhetők a kisadózó vállalkozások tételes adójának szabályváltozásai. Egyrészt a jövőben nem minősül majd főállású kisadózónak az, akit több munkaviszonyban együttesen heti 36 órát meghaladóan foglalkoztatnak, illetve aki után más vállalkozásban már vállalkozóként megfizették a járulékokat. A módosulással számos érintett havi adója az eddigi összeg felére, 25 ezer forintra csökken. Másfelől lehetővé válik: a vállalkozások a főállású kisadózók után nagyobb összegű, 75 ezer forintos tételes adót fizethessenek. A nyugdíjhoz közel álló kisvállalkozók így magasabb nyugdíjra és táppénzellátásra szerezhetnek jogot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.