Intenzívebb kínai–magyar kapcsolatok szükségesek

Alapvető egyensúly-átrendeződés folyik a világpolitikában és -gazdaságban.

LR
2013. 11. 18. 13:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országházban tartott eseményen az államtitkár kiemelte, hogy a világban rendkívül gyors változások zajlanak: alapvető egyensúly-átrendeződés folyik a világpolitikában és -gazdaságban. Még nem lehet pontosan látni e folyamatok végét, de az biztos, hogy a válság utáni időszaknak Kína az egyik legerősebb szereplője lesz, és ennek megfelelően kell alakítani a kapcsolatainkat, folyamatosan erősítve a két ország közötti együttműködést – jelentette ki. Úgy látja, ezért fontos, hogy kormány és ellenzék együttműködjön a magyar–kínai kapcsolatok intenzívebbé tételében, attól függetlenül, hogy éppen ki kapta meg a választók bizalmát az ország vezetésére. A magyar kormány keleti nyitás stratégiájának egyik alappillére a magyar–kínai együttműködés folyamatos erősítése. A hosszú távú, megalapozott és eredményes gazdasági együttműködéshez pedig elengedhetetlen a kapcsolatok oktatási és kulturális alapjainak megteremtése – emelte ki Szijjártó Péter.

Az államtitkár emlékeztetett: a múlt héten hét kétoldalú megállapodást írtak alá, ezek közül több az oktatási és kulturális együttműködést segíti a két ország között. Emellett magyar kulturális központ nyílt Pekingben, így Magyarország a harmadik uniós tagállam és az első közép-európai ország, amely önálló intézményt hozott létre a kínai fővárosban kultúrája bemutatására – közölte.

Oláh Lajos független országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció politikusa a díjátadón hangsúlyozta: a magyar és a kínai népet erős, eltéphetetlen kötelék fogja össze, ezt mutatja, hogy Kínában jól ismert Petőfi Sándor és Kodály Zoltán neve. Továbbá a kereskedelmi forgalom jól alakul a két ország között, több kínai vállalat regionális központja Magyarországon található, és kínai–magyar kéttannyelvű iskola is működik itt – sorolta. Hozzáfűzte: jelenleg is új szálak szövődnek, új barátságok köttetnek és új együttműködések alakulnak ki a két ország között. A most átadott díj a hosszú távú magyar–kínai barátságot szimbolizálja, ezzel köszönik meg azok munkáját, akik aktívan hozzájárulnak ehhez a barátsághoz – mondta a képviselő. A Kínai–Magyar Barátságért kitüntető díjat Jason Ding, a Wanhua BorsodChem elnök-vezérigazgatója, Madaras Péter, az Új Világhíd Alapítvány kuratóriumi tagja és Jü Fu-Nien, a Nagy Fal Kínai–Magyar Barátság Egyesület alapító tagja vehette át, továbbá posztumusz kitüntetést adományoztak az 1958-ban elhunyt Hudec Lászlónak, Sanghaj meghatározó építészének.

Közös sikernek tartják a Magyarország és Vietnam közötti kereskedelmi forgalom emelkedését a két ország gazdasági vegyes bizottságának társelnökei. A bizottság kétnapos ülése hétfőn kezdődött Budapesten. A két társelnök, Szijjártó Péter államtitkár és Ho Thi Kim Thoa vietnami ipari és kereskedelmi miniszterhelyettes külön is egyeztettek, és áttekintették, hogy az éppen egy éve lezajlott tanácskozás óta milyen előrelépéseket sikerült elérni az együttműködés fejlesztésében – közölte Varga Éva, az államtitkár sajtófőnöke az MTI-vel.

Tájékoztatása szerint Szijjártó Péter és tárgyalópartnere áttekintette a két ország közötti kötöttsegélyhitel-ügyletek helyzetét, és megállapodtak az együttműködéshez szükséges feltételek kialakításának felgyorsításáról az egészségügy, az informatika, az oktatás és a mezőgazdaság területén.

Közös sikerként hívták fel a figyelmet arra, hogy az év első nyolc hónapjában 26 százalékkal emelkedett a Magyarország és Vietnam közötti kereskedelmi forgalom, 37 százalékkal növekedett a magyar export, s így újra magyar többlet mutatkozik a két ország forgalmában, 6,3 millió dolláros – közölte a sajtófőnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.