Jogutódlással szűnik meg az NFÜ

Január elsején jogutódlással megszűnik az uniós forrásokat felügyelő, 2006-ban létrehozott NFÜ.

Szabó Anna
2013. 11. 05. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta, a terület- és gazdaságfejlesztési programok a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM), a közlekedési, energia- és környezetvédelmi programok a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz (NFM), a humán erőforrás programok pedig értelemszerűen az Emberi Erőforrások Minisztériumához (Emmi) tartoznak majd. A regionális fejlesztésekért a jövőben a megyei önkormányzatok felelnek. Csepreghy hangsúlyozta: ez a változás annak az átalakításnak a része, amely augusztus elsején indult el, és amelyben a fejlesztéspolitikai ügyek egy része már a Miniszterelnökséghez került.

Január elsejétől a központi koordinációs feladatokat a Miniszterelnökség látja el, amelyhez többek között a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság, a jogorvoslati rendszer, az informatikai rendszer, a fejlesztéspolitikai kommunikáció és a 2014–2020-as terv menedzsmentje, valamint a nemzetközi kapcsolattartás tartozik majd. Továbbra is a legfőbb döntéshozatali szerv a Nemzeti Fejlesztési Kormánybizottság, melynek tagjai Orbán Viktor miniszterelnök, az NGM, az NFM vezetői és a Miniszterelnökség részéről Lázár János államtitkár.

Csepreghy lapunk kérdésére közölte, hogy a 2007–2013-as terv összes nagyberuházását – egy kivétellel – beadták Brüsszelbe, jelenleg az elbírálásra várnak. Az összes uniós forrás lehívásához szükséges plusz 500 milliárd forintnyi támogatás zömét a már a rendszerükben tartaléklistán szereplő pályázatok között osztották szét, így le lehet majd hívni azt a 70 milliárd forintot is, amellyel Brüsszel még augusztus elején büntette Magyarországot az úgynevezett mérnökügy, vagyis a hazánkban nyertes uniós pályázaton dolgozó mérnökök kamarai regisztrációja miatt.

Egyetlen cégről sem fogalmazta meg a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), hogy átláthatatlan tulajdonosi szerkezettel rendelkezik azon a listán, amelyet október 26-án hozott nyilvánosságra – nyilatkozta honlapunknak Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikáért felelős helyettes államtitkára kiemelte, hogy a múlt héten küldték ki az érintett cégeknek az elállási nyilatkozatokat, amelyek ellen természetesen lehet fellebbezni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.