„Nagyon értékes beszélgetésen vagyok túl – értékelte a miniszterelnök Henri Malosse-szal, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnökével való találkozóját. Orbán Viktor beszélgetésükből kiemelte az újraiparosítás kérdését, s mint mondta, Henri Malosse nagyon gyakran használja ezt a kifejezést.
Ennek kapcsán a miniszterelnök azt hangoztatta: Magyarország esetében fel kell adni azokat az elképzeléseket, hogy pénzügyi központtá váljunk, hazánknak termelési központtá kell válnia, ehhez pedig újra kell iparosítania saját magát. Európában Magyarország a negyedik a listán, mely azt mutatja, hogy az adott ország GDP-jének hány százaléka jön az ipari termelésből. „A cél, hogy elsők legyünk, meg kell előzni a cseheket, németeket; ha folytatjuk az újraiparosítás politikáját, akkor ez sikerülhet” – fejtette ki a miniszterelnök.
Orbán Viktor és Henri Malosse arról egyeztetett, hogy hogyan lehet az európai termelést ismét versenyképesé tenni. A kormányfő arra kérte az elnököt, hogy támogassa az újraiparosító politikát.
Henri Malosse, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke a hétfői tárgyalást egy korábbi döntésével indokolta. Kiemelte, szeretett volna meggyőződni arról, milyen lépéseket tett hazánk azért, hogy kikerüljön a válságból. Úgy vélte, Európa komoly tanulságokat vonhat le a magyar válságkezelésből, ami azért is fontos, mert a múltban tett lépések sok esetben nem hozták meg a kívánt sikereket.
Brüsszelt technokrataként, lobbistaként írta le Malosse, ezért egy humánusabb, pragmatikusabb arcot javasolt az uniós intézményeknek. A tárgyalást sikerként könyvelte el a bizottsági elnök. Elmondta, az egyik legfontosabb téma, amiben egyetértett Orbánnal, hogy támogatni kell a középosztályt. „Minden európai siker a középosztályon alapult” – szükséges az is, hogy csökkentsük a rájuk nehezedő adók mértékét, szociális segélyt csak a legrászorultabbak kapjanak.
Magyarország szerinte nagy sikereket ért el a harcban, előremozdította ezt a társadalmi réteget. Malosse úgy vélte, hazánk a gazdasági teljesítményeivel is iránymutató a többi tagállam számára. „Mérsékelték a kisvállalkozások adóit, csökkentették az energiaárakat, olyan eredményeket elérve, amire mi is számítottunk.”
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is találkozott Henri Malosse-szal – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében. A tárgyaláson az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke elismerését fejezte ki Magyarország foglalkoztatásban elért eredményeivel kapcsolatban. Hazánkban ugyanis több mint húsz éve nem mértek ilyen magas foglalkoztatottságot. A megbeszélésen részt vett Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatásért felelős államtitkára is.
A tárgyaláson a felek egyetértettek abban, hogy lehetőségeket kell biztosítani a fiataloknak, valamint fejleszteni kell az egész életen át tartó tanulást, amely a foglalkoztatási biztonság és a termelékenység kulcsa.
Varga Mihály és Henri Malosse megállapodott abban, hogy a foglalkoztatás bővítése érdekében tovább kell erősíteni a hátrányos helyzetű csoportok munkaerőpiacra való belépésének ösztönzését. A francia politikus továbbá elmondta, hogy a belső rugalmasság előmozdítása érdekében további lépéseket kell tenni mind uniós, mind tagállami szinten.
Az emberi erőforrások minisztere szerint a jelenleginél is több képzési programra lenne szükség ahhoz, hogy a szociálisan leszakadt társadalmi rétegeket be tudják vonni a munka világába. Balog Zoltán azt követően nyilatkozott erről az MTI-nek, hogy hétfőn a minisztériumában találkozott a magyarországi látogatáson lévő Henri Malosse-szal, akivel elsősorban a szegényebb társadalmi csoportok számára indított és indítandó programokról beszélt.
A miniszter a találkozót értékelve azt mondta, Henri Malosse nagyon pozitívan és nyitottan állt hozzá a magyarországi változásokhoz, és úgy látja, jó irányban halad Magyarország.
Balog Zoltán elmondta, beszámolt a közmunkaprogramokról, és Henri Malosse nagyra értékelte őket. Egyetértettek abban, hogy újabb képzési programok indításával a közmunkásoknak nagyobb esélyük lenne a nyílt munkaerőpiacon való elhelyezkedésre.
A miniszter az EGSZB magyarországi testvérintézménye, a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács működése kapcsán arról beszélt, szeretné, ha mindarról, ami Magyarországon történik, reálisabb kép alakulna ki Brüsszelben. Balog Zoltán elmondta azt is, kiderült, hogy mindkettejüknek szívügye a romák kérdése. Ennek kapcsán a találkozón jelezte Henri Malosse-nak, hogy szerdán Rómában pápai audiencián veszt részt magyarországi cigány zarándokokkal.