A korábban közölt előzetes adatok valamivel magasabb, 847 millió eurós szeptemberi többletről szóltak. A forintban számolt havi külkereskedelmi többlet legutóbb több mint két és fél éve, 2011 februárjában ért el hasonlóan magas értéket, akkor 253,1 milliárd forint volt. 2013 szeptemberében a kivitel értéke 7,3 milliárd eurót (2199 milliárd forintot), a behozatalé 6,5 milliárd eurót (1950 milliárd forintot) tett ki a KSH adatai szerint.
Idén január–szeptemberben a kivitel volumene 3,6, a behozatalé 4,1 százalékkal nőtt 2012 azonos időszakához képest. A kivitel értéke 60,9 milliárd euró (18 046 milliárd forint), a behozatalé 55,5 milliárd euró (16 435 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 5,4 milliárd eurót (1611 milliárd forintot) tett ki, ami 67 millió euróval (64 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.
A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközök export- és importvolumene 4, illetve 3,6 százalékkal volt több, mint 2012 azonos időszakában. A külkereskedelmi forgalom az első negyedévben közel a tavalyi szinten alakult, majd mindkét irányban élénkülni kezdett; az import volumene a második, míg az exporté a harmadik negyedévben mutatott erőteljesebb bővülést.
Az időszak egészét tekintve a növekedés motorja a közúti jármű árucsoport, ezen belül a személygépkocsi-kivitel és az ehhez kapcsolódó alkatrész-behozatal volt. Dinamikusan nőtt továbbá az energiafejlesztő gép és berendezés, az irodagép és gépi adatfeldolgozó berendezés, valamint a metrószerelvények év eleji beszerzésének köszönhetően az egyéb szállítóeszközök importja is.
A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene negyedévről negyedévre gyorsuló ütemben nőtt, a teljes időszakban a forgalom mindkét irányában 6,8 százalékos volt az emelkedés mértéke. Folyamatos bővülés jellemezte a vegyiparhoz és a járműgyártáshoz szorosan kapcsolódó árucsoportok kereskedelmét: 10 százalékot meghaladó mértékben nőtt a gumigyártmány importja, valamint – részben új beruházások következtében – a műanyag-alapanyag, továbbá az illóolaj, illat- és tisztítószer forgalma.
Az árufőcsoporton belül a jelentős részarányt képviselő gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek export-volumene átlag körüli növekedést mutatott, az importé szinte nem változott a tavalyi szinthez képest.
Az energiahordozók behozatalának volumene 3 százalékkal volt több az előző év első kilenc hónapjának szintjénél. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene kevesebb mint tizedével nőtt, ezzel szemben a természetes és mesterséges gáz behozatalának volumene bázisszint alatt maradt, s ez a tendencia megközelítően negyedéves szinten is állandó volt.
Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene az időszak egészében 4,4, az importé 1,2 százalékkal volt kevesebb 2012 első kilenc hónapjához képest, amelynek oka a forgalom első félévi csökkenése.
A harmadik negyedévben az árufőcsoportban már határozott növekedés mutatkozott. Ezt a tendenciát számottevően befolyásolta, hogy a gabona és gabonakészítmény szeptemberi kivitelének volumene jelentősen növekedett az alacsony bázis havi szinthez viszonyítva. A tejtermék és tojás, valamint a zöldségféle és gyümölcs kereskedelmében és a dohányáru kivitelében töretlen a bővülés – írta a KSH.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője kiemelte, hogy szeptemberben jelentősen bővült az export és az import is. A kivitel 12,7 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest az augusztusi 1,4 százalékos bővülés után – hívta fel a figyelmet.
A szakértő szerint az export fellendülésében szerepet játszhatott az Egyesült Államokba irányuló kivitel élénkülése, ebben a Kecskeméten gyártott Mercedes CLA-k forgalmazásának meglódulása is, ami októberben tovább folytatódhat Suppan Gergely szerint.
Az exporton belül a gépek, szállítóeszközök kivitele szeptemberben 14,7 százalékkal emelkedett 2012 azonos hónapjához képest, míg augusztusban csak valamivel 1 százalék feletti volt a bővülés – hívta fel a figyelmet a szakértő. Elmondta, hogy a feldolgozott termékek exportja is bővült, és ez tovább folytatódhat. Az élelmiszereknél is növekedés várható, hiszen a gabona kivitele az idei kedvező időjárás és a tavalyi alacsony bázis miatt érdemben emelkedhet.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint a szeptemberi rekord mértékű külkereskedelmi többlet a járműipari teljesítménynek köszönhető, vagyis az „Audi–Mercedes-hatás” itt is érzékelhető. Bár a szeptemberi többlet 16 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszaki szufficitet, az elemző az év hátralévő részében a többlet mérséklődésére számít. Ennek az az oka, hogy a karácsony előtti leállások miatt csökken az export, míg a karácsonyi bevásárlások miatt az import megugrik – fejtette ki.
• A GKI Gazdaságkutató Zrt. megemelte az idei GDP-növekedésre vonatkozó várakozását: legfrissebb előrejelzése szerint a magyar gazdaság az idén körülbelül 1 százalékkal nő, míg egy hónappal korábban még 0,3 százalékos növekedéssel számolt. A jövő évi előrejelzésén nem változtatott a GKI, prognózisa szerint 2014-ben 1,3 százalék körülire gyorsul a gazdasági növekedés üteme, az idei utolsó negyedévhez képest azonban lassulás várható.
• Zsigó Róbert szerint a gazdaság bővülése, a beruházások növekedése és az egyre javuló foglalkoztatottság azt mutatja, hogy kiegyensúlyozott növekedési pályára állt Magyarország.
• Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,7 százalékkal emelkedett az idei harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest, míg a második negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal novemberi gyorsbecsléséből.
• 2004 óta nem látott mértékben, 9,8 százalékkal növekedett a beruházások mértéke az idei év harmadik negyedévében – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közleményében. Mint írják: a magyar gazdaság tartós, egészséges szerkezetű növekedését vetíti előre, hogy a rendkívüli bővüléshez a nemzetgazdasági ágak döntő többsége hozzájárult.