Egy elemző Magyarországról: Így néz ki egy fellendülés

A Renaissance Capital elemzője a gazdasági növekedés gyorsulására számít Magyarországon.

KG
2014. 01. 15. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vezető orosz befektetési társaság elemzője szerint ugyan a javulás jelei láthatók Spanyolországban és szerte Európában, de úgy véli, ami Magyarországon történik, „na úgy néz ki egy fellendülés”.

Az indokok közé sorolja, hogy az üzleti hangulatindex 1998 óta a legmagasabb értéket érte el Magyarországon, és a fogyasztói bizalom is javul. A munkanélküliség bár még mindig magas, de csökken, a kiskereskedelmi forgalom 2013 első negyedévétől októberig megduplázódott és egyre bizakodóbb GDP-növekedési előrejelzések tűnnek fel.

Kedvező adatokat közölt múlt pénteken az Eurostat: Magyarország az Európai Unió országai közül a negyedik helyen végzett a gazdasági növekedést tekintve.

 

Javulnak a gazdasági kilátások az OECD havi rendszerességgel számolt CLI (Composite Leading Indicators) konjunktúramutatója szerint.

Robertson túlzottan pesszimistának tartja a jelenlegi GDP-növekedési előrejelzéseket, a Renaissance Capital számításai szerint a magyar gazdaság 2013-ban 1 százalékkal növekedett, az idén 2,5 százalékkal fog növekedni, jövőre pedig 4 százalékkal. „Véleményünk szerint a javuló foglalkoztatási adatok a bérek, a fogyasztás, s a foglalkoztatottak számának további növekedésével egy önerősítő folyamatot indítanak be. Az export és az ipari termelés növekszik, és – tekintettel a szoros magyar–német gazdasági kapcsolatokra – ennek nem is lesz vége egyhamar” – fogalmazott.

A Forbes felsorolja, hogy milyen érvek szólnak Robertson nem sokak által osztott véleményével szemben. Az egyik, hogy a Fed „tapering” igazi beindulása csökkenteni fogja a keresletet a kockázatosabb befektetési eszközök iránt. Emellett többek szerint a 17 egymást követő alkalommal rekordalacsony szintre csökkentett jegybanki alapkamat (bár inflációs nyomás híján lenne még lehetőség további csökkentésre), a sérülékeny forintárfolyam, a választási év – ami általában nem kedvez a hosszú távú gazdasági intézkedéseknek –, illetve a külföldi tulajdonban lévő közszolgáltatók „szokatlan” államosítása együttesen nem éppen a gazdasági növekedés klasszikus receptjét példázza.

Bármi történjen is azonban hazai fronton, Magyarország mindenképpen profitálni fog az euróövezeti fellendülésből – szögezi le Charles Robertson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.