Az MNB inflációs jelentéséből kiderül, a fogyasztóiár-index az idei évben számottevően a cél alatt lesz, 2015-ben az árstabilitást jelentő 3 százalékos célértékkel összhangban alakulhat. 2014-re 0,7 százalékos, 2015-re 3,0 százalékos éves pénzromlást várnak az MNB szakértői. A jegybank elemzői szerint az infláció a jövő évben átmenetileg a második, illetve a harmadik negyedévben mehet fel a 3 százalékos cél fölé.
A jelentés szerint a gazdasági növekedés kiegyensúlyozottabb szerkezetben folytatódhat, a dinamizálódó export mellett a belső kereslet is élénkülhet. Közölték azt is, a 2013 második feléhez képest gyengébb forintárfolyam a következő negyedévekben fokozatosan befolyásolhatja az inflációs alapfolyamatok alakulását is.
Az árfolyam nagyobb részben az iparcikkek, kisebb részben a feldolgozott élelmiszerek árváltozásán keresztül jelenik meg az adószűrt maginflációban, tartalmazza a jelentés. A válság óta visszafogott belső keresleti környezet viszont erőteljesen korlátozhatja az árfolyam gyengülésének fogyasztói árakba való áthárítását, így az árfolyam begyűrűzése a válság előtt tapasztaltaknál mérsékeltebb lehet – emelik ki az MNB-nél.
Úgy vélik: középtávon az inflációs alapfolyamatokat tükröző maginfláció alakulását a tartósan alacsony importált infláció, az inflációs várakozások alkalmazkodása, a „nyomott” béralakulás határozza meg, így 2015-től az adószűrt maginfláció fokozatosan visszatérhet az árstabilitással konzisztens értékéhez. A jelentés ez évre 3 százalékos, 2015-re 3,5 százalékos maginflációt prognosztizál.
A jegybank mindezek mellett árnyalatnyit javított a legfontosabb makrogazdasági mutatók előrejelzésén a decemberi prognózisához képest. A bruttó hazai termék (GDP) várható növekedési ütemét erre az évre változatlanul 2,1 százalékra várják, a jövő évi prognózis 2,4 százalékról 2,5 százalékra javult.
A lakossági reáljövedelem növekedése a korábban várt idei 1,8 és a jövőre prognosztizált 1,2 százalék helyett a mostani prognózis szerint 2,0, illetve 1,3 százalékos lehet. A lakosságifogyasztás-növekedésre vonatkozó prognózis azonban erre az évre 1,5 százalékról 1,3 százalékra, 2015-re 1,8-ról 1,7 százalékra gyengült.
Árnyalatnyival mérsékeltebben nőnek a beruházások is, idén 7,4 helyett 7,3 százalékkal, jövőre 4,8 helyett 3,6 százalékkal. Az export növekedése viszont a korábban vártnál gyorsabb lehet, idén 5,8 százalékos, a decemberi 5,4 százalékos feltételezéssel szemben, jövőre pedig 6,1 helyett 6,5 százalékos.
A folyó fizetési mérlegben is nagyobb többletet vár most az MNB, az idén a GDP 2,8 százaléka helyett 3,0 százalékot, jövőre 3,2-ről 3,4 százalékra javította a mutatót jelentésében a jegybank.