Jóval 2 százalék feletti magyar GDP-t várnak

Valószínűleg jóval 2 százalék feletti ütemben nőtt a magyar bruttó hazai termék az idén az első negyedévben.

KG
2014. 05. 14. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai közölték, hogy az általuk használt növekedéskövető modell (GDP tracker) jelzése szerint az éves szintre számolt magyar gazdasági növekedés elvileg akár 4 százalékra is gyorsulhatott az idei első negyedévben, különös tekintettel arra, hogy a választások előtti lazább költségvetési politika a jelek szerint élénkítette a hazai keresletet.

A ház szerint ugyanakkor a magyar GDP-adatok a mezőgazdasági termelés ingadozásai miatt meglehetős volatilitásra hajlamosak; tavaly például az agrárszektor komoly felhajtóerőt adott a magyar gazdaságnak.

A cég londoni elemzői szerint azonban ez a hatás most már kezd kifutni, és ez ezúttal visszahúzó erővel hathatott. Mindezt egybevetve a Capital Economics az idei első negyedévre ténylegesen 2,7 százalékos – a tavalyi utolsó három hónapival azonos – éves GDP-növekedést valószínűsít, ami a cég számításai szerint 0,8 százalékos negyedévi összevetésű növekedésnek felelhetett meg.

Az Európai Bizottság tavaszi gazdasági előrejelzése hasonló számokat tartalmaz, mint ami a konvergenciaprogram makrogazdasági prognózisában szerepel, ami annak elismerése, hogy a magyar kormány előrejelzése megbízható és hiteles – közölte korábban a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai visszafogottabb előrejelzést adtak, szerintük az első negyedévben 2,2 százalék lehetett a magyar gazdaság éves növekedési üteme. Megerősítették ugyanakkor azt a várakozásukat, hogy a GDP az idén egész évben 2,6 százalékkal nő, jövőre pedig 3 százalékkal.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői szezonális kiigazítással számolva, éves szintre vetítve 3,00 százalékos negyedéves összevetésű növekedést várnak az idei első negyedévre Magyarországon. Számítási modelljük szerint ez szezonális kiigazítással, de éves kivetítés nélkül 0,8 százalékos negyedéves növekedésnek felel meg.

A cég egyszerű éves összehasonlításban – vagyis az idei és a tavalyi első negyedév bruttó teljesítményét összemérve – 2,8 százalékos GDP-növekedést jósol az idei első három hónapra.

A prognózis alátámasztásaként kiemelik, hogy az első negyedévben az ipari kibocsátás, az építőipari teljesítmény és a kiskereskedelmi forgalom egyaránt élénkült Magyarországon.

A magyar gazdaság idei egész évi növekedésére adott előrejelzését a JP Morgan már egy korábbi prognózisában 2,1 százalékról 2,4 százalékra javította, összhangban a közép-európai EU-térség egészére végrehajtott pozitív felülvizsgálatával.

Csehországban a cég a korábbi 2,3 helyett 2,8, Lengyelországban 2,8 helyett 3,0 százalékos GDP-növekedést vár 2014 egészére. A ház szerint ezekben az országokban egyre több jele van a fogyasztói derűlátásnak, és ez alátámasztja azt, hogy az erőteljes exportteljesítmény mellett most már fokozatosan élénkül a hazai kereslet is e gazdaságokban.

A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays szakelemzői a tavalyi utolsó negyedévinél kissé lassabb, 2,4 százalékos éves összevetésű növekedést valószínűsítenek, elsősorban a belépő összetett bázishatások alapján. Megjegyezik, hogy a lassulás nem a magyar gazdaság kilábalásának megtorpanását jelzi, csak azt, hogy a kilábalás üteme „mérsékelt”. Hozzátették ugyanakkor, hogy az első negyedévi erőteljes reálgazdasági jelzőszámok akár felfelé ható meglepetést is okozhatnak a növekedési ütemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.