A nemzetközi hitelminősítő péntek reggeli londoni bejelentése szerint a megerősítés a hosszú és rövid futamidejű magyar szuverén devizaadósság „BB plusz/B” és a forintadósság „BBB mínusz” osztályzatára, valamint a kereskedelmi adósok felső besorolási határát jelentő „BBB” osztályzati országplafonra vonatkozik.
A nemzetközi hitelminősítő, amely megerősítette Magyarország stabil kilátású államadós-osztályzatait, a lépéshez fűzött helyzetértékelésében kimutatta, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államadósság-ráta – amely 2013 végén a cég számításai szerint 79,2 százalék volt – hozzávetőleg a kétszerese a Fitch besorolási listáján a Magyarországéhoz hasonló, „BB/BBB” osztályzati sávban szereplő szuverén adósok mediánértékének. A Fitch alapeseti előrejelzése szerint a magyar adósságráta középtávon folyamatos csökkenésnek indul, de az évtized végén is még várhatóan 70 százalék felett lesz.
A három nagy nemzetközi hitelminősítő közül kettő tartja nyilván a magyar szuverén adósbesorolásokat stabil kilátással. A Standard & Poor’s március végén javította stabilra a magyar osztályzatok kilátását az addigi negatívról; a Moody’s Investors Service listáján – a három nagy közül egyedüliként – még leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással szerepel a magyar államadós-besorolás.
A hitelminősítők „még nem ismerték el teljesen” a magyar gazdaság „meglepő” növekedési dinamikáját és külső sebezhetőségének mérséklődését, de valószínű, hogy az idén pozitív minősítési lépésekkel ezt megteszik – jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.