A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének elemzői a magyar ipari termelés áprilisban mért 10,1 százalékos éves növekedéséről szóló előzetes becslés csütörtöki ismertetése utáni kommentárjukban felidézték, hogy jelenleg mindhárom nagy hitelminősítő – a Moody’s Investors Service, a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings – nem befektetési ajánlású osztályzatokat tart érvényben a magyar szuverén adósságra. Az S&P azonban már márciusban negatívról stabilra javította a magyar adósosztályzat kilátását, és a JP Morgan elemzői szerint a másik két cég részéről is várható pozitív minősítési lépés idén.
A Fitch Ratings pénteken hajtja végre a magyar államadós-kockázati osztályzat idei első felülvizsgálatát. A társaság részéről elhangzott legutóbbi kommentárok a korábbiaknál derűlátóbbak voltak, és a JP Morgan londoni elemzői szerint ez arra vall, hogy ez a hitelminősítő is – legalább a jelenlegi stabil osztályzati kilátás pozitívra módosításának formájában – javítja idén a magyar adóskockázat megítélését.
Idén javíthatnak Magyarország hitelminősítői besorolásán – mondta el egy budapesti konferencián Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója. A szakember szerint a három nagy hitelminősítő közül az egyikkel nemrég folytatott konzultáció során a hitelminősítő elismerte, hogy a magyar gazdaság kevésbé sérülékeny, mint volt.
Az elemzők véleménye szerint egyelőre túlságosan borúlátónak tűnnek a Fitch Ratings által a magyar gazdaság növekedésére érvényben tartott előrejelzések. A Fitch az idei évre 1,8, jövőre 1,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít Magyarországon, a JP Morgan jelenlegi prognózisa viszont az, hogy a magyar gazdaság 2014 egészében 3, 2015-ben 2,5 százalékkal növekszik – hangsúlyozták csütörtöki elemzésükben a cég szakértői.
A ház várakozása szerint a javuló növekedési környezet mellett a Fitch várhatóan kedvezően ítéli meg azokat a legutóbbi kormányzati lépéseket is, amelyek célja a devizafinanszírozási függés csökkentése.
A JP Morgan elemzői kiemelik, hogy a Moody’s a három nagy hitelminősítő közül egyedüliként tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást a magyar adósbesorolásra. A társaság július elején hajtja végre a magyar adósminősítés következő felülvizsgálatát, és a JP Morgan szakértői e hitelminősítő részéről is látnak lehetőséget pozitív minősítési lépés bejelentésére.
Központi Statisztikai Hivatal jelentése szerint Magyarország bruttó hazai terméke 2014 első negyedévében 3,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A beruházások növekedése is rekordot döntött, és áprilisban az egész Európai Unióban Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a munkanélküliség.
Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor’s tartja érvényben a leggyengébb besorolást: ennél a cégnél a hosszú és rövid lejáratú magyar államadósság-kötelezettségek osztályzata BB/B. A hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad.
A Moody’s hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, Ba1, amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings BB+ hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével. Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása a három cég közül azonban kettőnél már stabil: a Standard & Poor’s március vége, a Fitch 2012 decembere óta stabil kilátást tart érvényben a magyar besorolásokra.
A Fitch pénteken, majd november 28-án, a Moody’s legközelebb július 4-én, utána november 7-én vizsgálja felül a magyar adósosztályzatokat. A Standard & Poor’s március végén már végrehajtott egy felülvizsgálatot – akkor javította stabilra a magyar besorolás kilátását negatívról –, az S&P következő értékelése pedig szeptember 19-én várható.