Míg az ezt megelőző negyedév 14,9 százalékos bővülése 10 éves rekordot jelentett, a most publikált adatok soha nem tapasztalt növekedést mutatnak – írta az NGM. A sorozatban negyedik negyedéve tartó folyamatos bővüléshez a legfontosabb nemzetgazdasági ágak járultak hozzá, ami azt bizonyítja, hogy a magyar gazdaság növekedése erős szerkezeten alapul.
A közlemény szerint a beérkezett adatok megerősítik, hogy a beruházások hozzájárulása az első negyedéves GDP-növekedéshez kimagasló volt, míg a most megvalósult projektek az elkövetkező időszak gazdasági növekedését is megalapozzák.
Különösen kedvező, hogy kiegyensúlyozottan alakult a beruházások szerkezete, ugyanis a gépberuházások 25,2 százalékkal, az építési beruházások 20,2 százalékkal emelkedtek. Tovább élénkültek a legnagyobb súllyal rendelkező feldolgozóipari beruházások, 27,6 százalékos növekedést regisztráltak az ágazatban. Ehhez a bővüléshez elsősorban a járműipar beszállító ágazatai járultak hozzá, amely jól mutatja, hogy a Magyarországon megtelepedett autóipari vállalatok beszállító láncaik révén további jelentős növekedést generálnak.
A jól teljesítő feldolgozóipari beruházások mellett a dinamikus infrastruktúra-fejlesztéseknek köszönhetően kiugróan, 65 százalékkal nőtt a szállítás, raktározás ág teljesítménye. Az energiaiparban 22 százalékos, a mezőgazdaságban 19 százalékos, az egészségügyben 34 százalékos, az építőiparban 14 százalékos növekedést regisztráltak az első negyedévben – közölte az NGM.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken tette közzé adatait, ami szerint a tavalyi negyedik negyedévhez képest 0,5 százalékkal nőttek a beruházások. A tavalyi első negyedév, amikor folyamatos zsugorodás végén még utoljára 8,7 százalékkal elmaradt a beruházások volumene az egy évvel korábbitól, alacsony bázist jelent. A következő negyedévekben már rendre emelkedést mért a KSH éves összevetésben: 2013 második negyedévében 4,6, a harmadik negyedévben 9,8, a negyedik negyedévben 14,9 százalékkal növekedtek a beruházások.
A nemzetgazdasági ágak széles körében kibontakozó beruházásnövekedést segítik többek között a folyamatos feldolgozóipari megrendelések, az uniós források eredményes felhasználása, a Növekedési Hitelprogram segítségével megvalósuló projektek és az üzleti bizalom javulása is. A beruházásokkal létrejövő új kapacitások főként a termelő ágazatok teljesítményét fogják emelni, amelynek eredményeként az elkövetkező időszakban folytatódhat az export bővülése, a foglalkoztatás és a jövedelmek növekedése, ami elősegítheti a háztartások fogyasztásának emelkedését is.
Márciusban az építőipar termelése mind a kiigazítatlan adatok szerint, mind a munkanaptényezővel kiigazítva 34,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) május 16-án. Egy hónap alatt az ágazat termelési volumene – szezonálisan és munkanappal kiigazítva – 1,7 százalékkal nőtt. Az év első három hónapjában a termelés 27,6 százalékkal bővült 2013 azonos időszakához képest.
Magyarországon és a környező gazdaságokban várhatóan a következő negyedévekben is tartható lesz a 3 százalék körüli éves összevetésű növekedési ütem – jósolták londoni pénzügyi elemzők.