Elképesztő tempót diktál a kereskedelem

Az export mérlegének többlete csaknem 630 millió euró volt áprilisban, a kiskereskedelem is jól teljesített.

NT
2014. 07. 03. 8:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az export- és az importadatok megegyeznek az előzetesen közölt számokkal, míg a mérlegtöbblet 4 millió euróval haladja meg a korábban publikált előzetes adatot. 2014 negyedik hónapjában a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene 6,5, a behozatalé 8,1 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az év első négy hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene azonos mértékben, 8,2 százalékkal bővült.

 

Euróban január-áprilisban az export 4,6, az import 4 százalékkal nőtt. A kivitel értéke 27,903 milliárd euró (8583 milliárd forint), a behozatalé 25,345 milliárd euró (7794 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 2,558 milliárd eurót (789 milliárd forintot) tett ki, ami 255 millió euróval haladta meg az előző év azonos időszaki szintet – közölte a KSH.

A termékforgalom forint árszínvonala az idei első négy hónapban az előző év azonos időszakához viszonyítva kivitelben 0,2 százalékkal emelkedett, a behozatalban 0,4 százalékkal csökkent. A cserearány 0,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 3,4 százalékkal értékelődött le, míg a dollárhoz viszonyított árfolyama 0,7 százalékkal erősödött.

A teljes külkereskedelmi termékforgalom mintegy felét kitevő gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben 8,5, behozatalban 10 százalékkal nőtt 2013 első négy hónapjához viszonyítva, euróban a növekedés rendre 5,9, illetve 6,4 százalékos volt. A forgalom alakulását továbbra is a közúti jármű, illetve a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelme határozta meg. A közúti jármű forgalmának volumennövekedése folytatódott: az export csaknem felével, az import több mint harmadával bővült az előző év azonos időszakához képest.

A kivitel felfutásában az európai országokkal lebonyolított kereskedelem volt a meghatározó.A közúti járművek forgalmával szoros összefüggésben jelentős növekedés jellemezte az energiafejlesztő gépek, ezen belül a dízel- és benzinmotorok behozatalát. A csekély részarányú, ugyanakkor a beruházásokhoz köthető speciális szakipari gép, valamint a fémmegmunkáló gép importvolumene is számottevően, több mint tizedével nőtt. Ezzel szemben a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék kereskedelmében továbbra is jelentős visszaesést mért a KSH.

A feldolgozott termékek exportvolumene 7,6, az importé 10,8 százalékkal haladta meg a 2013. január–áprilisi szintet. Euróban a kivitel 4,4, a behozatal 7,1 százalékkal nőtt. Az árufőcsoport forgalmában legnagyobb részarányú gyógyszer és gyógyszerészeti termék kivitele az előző év azonos időszaki szintet némileg meghaladta, behozatala átlag körüli mértékben nőtt. Jelentősen bővült a szerves vegyi termék és a gumigyártmány, ezen belül az új pneumatikus gumiabroncs behozatalának volumene, továbbá az autóiparhoz köthető szakmai tudományos ellenőrző műszer exportvolumene, emellett az illóolaj, illat- és tisztítószer mindkét irányú forgalma.

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 5,3 százalékkal, euróban számolt értéke 12,7 százalékkal volt kevesebb, mint 2013 azonos időszakában. A kőolaj és kőolajtermék volumene az egy évvel ezelőtti szint alatt maradt, ugyanakkor a természetes és mesterséges gáz behozatala a márciusi és az áprilisi beszerzéseknek köszönhetően már meghaladta az előző évit. A villamosenergia importvolumene az időszak egészében több mint tizedével bővült.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 13, az importé 8,9 százalékkal nőtt 2013. január–áprilishoz hasonlítva. Euróban a kivitel 7,6, az import 8,1 százalékkal nőtt. Az export húzóerejét továbbra is a gabona- és gabonakészítmény-kiszállítások adták: a volumenhordozó tételt jelentő kukoricaexport mennyisége kétszeresére nőtt. A termékcsoportnak az exporthoz képest kisebb részarányú behozatalában is számottevő bővülést mért a KSH, főként a kukorica-vetőmag kereskedelmének köszönhetően.

Az időszak folyamán dinamikusan nőtt az állati takarmány exportjának, továbbá az egyéb, táplálkozásra alkalmas termék és készítmény kereskedelmének volumene, ezen belül elsősorban az étrendkiegészítők és élelmiszer-alapanyagok forgalma.

2014. január–áprilisban az export 80, az import 75 százalékát bonyolította le Magyarország az Európai Unió tagállamaival. A kivitel volumene 10, a behozatalé 15 százalékkal volt több, mint a bázisidőszakban, a többlet 575 millió euróval (136 milliárd forinttal) csökkent.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az euróban számolt kivitel 2,6 százalékkal, az import 13,5 százalékkal esett vissza 2013. január–áprilishoz képest. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 596 millió euró volt, 829 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban. Az EU országokkal folytatott első négyhavi kereskedelemből eredő 3,153 milliárd euró többlet 575 millióval kevesebb a tavalyinál.

A kiskereskedelmi forgalmat nézve 5,1 százalékos volumen-növekedést mutatnak a számok a tavalyihoz képest a nyers és a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint. A KSH ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a dohánykereskedelemben és az adatszolgáltatásban beállt változások, valamint az online pénztárgépek bevezetése miatt kifehéredett forgalom miatt a július előtti adatok nem összevethetők a tavalyiakkal. A korábban alkalmazott mintavételes adatgyűjtéssel összevethető adatok szerint a májusi forgalom 2,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

 

Az eltérés az élelmiszer-kiskereskedelem forgalmában mutatkozik, amely az új módszertannal 8,4, a korábbi mintavételes eljárás alapján 3,0 százalékkal nőtt. A nem élelmiszer jellegű termékek forgalma 2,8, az üzemanyag-fogyasztás 1,5 százalékkal nőtt tavaly májussal összehasonlítva.

A korábban alkalmazott mintavétel alapján az idén január-májusban a kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlan, nyers adatok alapján 4,3 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen időszak alatt a az élelmiszer kiskereskedelmi forgalom 3 százalékkal, a nem élelmiszer kiskereskedelem 5,4 százalékkal nőtt, az üzemanyag eladások 4,9 százalékkal emelkedtek.

Az új adatforrás alapján január-májusban a kiskereskedelmi forgalom kiigazítatlanul 6,7 százalékkal, naptárhatással korrigálva 6,6 százalékkal nőtt egy év alatt, az élelmiszer eladások 8,1 százalékkal, a nem élelmiszer kiskereskedelem 5,4 százalékkal emelkedett, az üzemanyag értékesítése 4,9 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.

A KSH adatai szerint 2013 júliusa óta minden hónapban emelkedett a kiskereskedelmi eladások volumen-indexe.
A kiskereskedelmi forgalom májusi alakulásának második becslését 2014. július 23-án teszi közzé a statisztikai hivatal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.