Szijjártó Péter beszédében kiemelte: az egyre dinamikusabban bővülő kínai beruházások jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy mára Magyarország Európa termelési központja lett, a kínai vállalatok pedig regionális termelési logisztikai központként tekintenek Magyarországra. Az államtitkár jelezte, hogy a beruházáshoz – amelynek köszönhetően 2500 fölé emelkedik a BorsodChem munkavállalóinak száma – a magyar kormány 996,6 millió forintos támogatást biztosít.
Csien-seng Ting hangsúlyozta, hogy a magyar és a kínai kormány támogatása mellett a BorsodChem folyamatosan fejlődik, tervei szerint növeli kapacitásait, és arra törekszik, hogy még több kínai befektetőt ösztönözzön magyarországi befektetésre.
Szijjártó Péter elmondta: a Wanhua elkötelezett a magyarországi termelés és tevékenység növelése mellett, és ez olyan beruházás, amely egy már Magyarországon működő vállalat tőke-újrabefektetése. Az új sósavkondenzációs üzem megépítése az államtitkár szerint három szempontból is segíti a magyar külgazdasági stratégiai célok megvalósulását. Emlékeztetett arra, hogy a kormány 2010-ben hirdette meg a keleti nyitást, és azt is célul tűzte ki, hogy Magyarország legyen a kínai vállalatok európai üzleti terjeszkedésének regionális központja, egyfajta kapu Európa felé a kínai vállalatok számára, valamint hogy a magyar export folyamatosan bővüljön. A Wanhua beruházásának eredményeképpen mindhárom célkitűzésben előrelép Magyarország – mondta Szijjártó Péter.
A magyarországi kínai befektetések zászlóshajója a Wanhua magyarországi tevékenysége – fejtette ki a politikus, és felidézte, hogy amikor a Wanhua 2011-ben a BorsodChemben való szerepvállalásról döntött, akkor abban az évben az volt a legnagyobb kínai befektetés Európában.
Szijjártó Péter elmondta: a BorsodChem mostanra az észak-magyarországi térség egyik legnagyobb munkaadójává vált, hiszen 2500 munkavállaló dolgozik a vállalatnál, amely három vegyipari szegmensben is közép-európai regionális éllovasnak tekinthető. Termékeiket a magyar gazdaság szempontjából rendkívül fontos iparágak – például az autóipar, az elektronika és az építőipar – is felhasználják, fűzte hozzá.
Az államtitkár hangsúlyozta: a 84 millió eurós beruházással lehetővé válik, hogy a BorsodChem teljes egészében hasznosítsa a rendelkezésre álló izocianát-gyártási kapacitását, és a cég egyúttal környezetkímélőbb működési módra tér át.
A beruházás jelentősen erősíti a magyar gazdaságot, hiszen a BorsodChem termelésének körülbelül négyötödét külföldön értékesítik, így joggal várható, hogy a termelés bővülésével a magyar export is tovább nő, valamint hogy a társaság megerősíti pozícióját a regionális versenyben, és az új üzem létrehozása újabb kínai vállalatok számára teheti világossá, hogy Magyarország jó befektetési célpont – mondta Szijjártó Péter.
A Wanhua beruházása jól illeszkedik a magyar–kínai gazdasági kapcsolatok fejlődésébe. Tavaly Magyarország abszolút rekordot döntött a Kínába irányuló export tekintetében, és a kínai működő tőke értéke 3 milliárd euró körül van Magyarországon – ismertette a politikus.
Csien-seng Ting – aki egyben a Wanhua Industrial Group vezérigazgatója – beszédében hangsúlyozta: a Wanhua a világ harmadik legnagyobb izocianát- gyártója, a BorsodChemmel a kölcsönös célok érdekében dolgozik együtt, és szeretnék növelni magyarországi kapacitásaikat.
Úgy véli, Kína és Magyarország erőfeszítéseinek eredményeképpen jöhetett létre ez a „magas szintű, erőteljes együttműködés”, amely nagy jövő előtt áll.
Csien-seng Ting kiemelte: bízik abban, hogy a magyar kormány támogatásával a Wanhua-cégcsoport és a BorsodChem egyfajta zászlóhajója lehet a magyar–kínai kapcsolatok előrelendítésének.