Felfüggesztett ügyek

Az első, júliusi adósmentő jogszabály alapján több mint 11 ezer devizapert függesztettek fel a bíróságok.

Jakubász Tamás
2014. 08. 22. 3:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Törvényszék ma tárgyalja az első devizaügyi bankpert. A Kéthely és Vidéke Takarékszövetkezetnek kell  igazolnia, nem járt el tisztességtelenül az egyoldalúan módosított devizahitel-szerződéseknél. A pénzintézetek augusztus 25-ig  indíthatnak pert az állam ellen. Az eljárásokban érvényre juthat a július 4-én megszavazott adósmentő jogszabály. Ha az állam nyer, az adósok visszakaphatják a pénzüket. Ha a bank nem perel, beletörődik abba, hogy kamatemelése tisztességtelennek, érvénytelennek minősül – ilyenkor az összeg megilleti a hitelfelvevőket.

Mint megtudtuk, a felfüggesztett ügyek között számos – több mint nyolcszáz – olyan per is szerepelt, amelyet a végrehajtás megszüntetéséért indított meg korábban a hitelfelvevő. Az ilyen esetekben általában az történt, hogy a bank felmondta a hitelszerződést, majd – a közjegyző közreműködése vagy a bíróság határozata nyomán – az ügy a végrehajtó elé került. Az adós csak ezután fordult az igazságszolgáltatáshoz, vagyis az eljárás a végrehajtás időszakában vette kezdetét.

– Az efféle perek más szabályok szerint zajlanak, az ügyfél mozgástere szűkebb – mondta Virág Csaba, hozzátéve: ilyen keretek között lehet megvizsgálni, hogy a kölcsönszerződés bizonyos pontjai, például az árfolyamrésről vagy az egyoldalú kamatemelésről szóló kikötések érvénytelenek-e. Az OBH szakembere ugyanakkor megemlítette, bármilyen perről is volt szó, a felfüggesztések elrendelésekor az ország bíróságai egységes szempontok szerint jártak el. Az ügykör kapcsán ugyanis az ítélkező fórumok kollégiumainak vezetői szakmai állásfoglalást adtak ki, az iránymutatást a konkrét ügyekben eljáró bírák figyelembe vehették, mérlegelhették.

– Mit tehet az ügyfél akkor, ha nem ért egyet eljárásának felfüggesztésével? Előfordulhat, hogy az adós az ügy folytatásával jobban járna – vetettük fel. Ennek kapcsán Virág Csaba arról beszélt, a perek felfüggesztését a törvény rendelte el, az előírástól nem térhettek el az ítélkező fórumok. Lényeges az is, hogy a felfüggesztés miatt fellebbezésnek nincs helye, ugyanakkor eljárásjogi kifogást bárki előterjeszthet. Az ilyen beadványokat a bíróságok megvizsgálják.

Kérdésünkre a bíró egy másik fontos szempontról is beszélt, arról, mikor és hogyan folytatódhatnak a most felfüggesztett devizaperek. Az OBH szakembere az első devizatörvényt idézve elmondta: az ügyek felfüggesztésének végét az elszámolásról szóló második jogszabály határozhatja meg, a legkésőbbi dátum azonban 2014. december 31. Az eljárásokat tehát legkésőbb a jövő év elején folytatni kell.

További részletek a Magyar Nemzet pénteki számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.